ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Samorząd Katowic zinwentaryzuje źródła ciepła w dzielnicy Murcki
18.06.2019r. 11:21

Samorząd Katowic zinwentaryzuje wszystkie źródła ciepła, zasilające budynki w położonej w południowej części miasta dzielnicy Murcki. To część pilotażowego projektu, do którego przystąpiło dziewięć gmin. W przyszłości taka baza danych może być zaczątkiem ogólnopolskiego rejestru pieców i kotłów.

W projekcie pod nazwą "Zintegrowany system wsparcia polityk i programów ograniczenia niskiej emisji" (ZONE) uczestniczą, obok Katowic, także Opoczno, Skała, Skawina, Zabrze, Karczew, Mszana Dolna, Nowy Targ i Ustroń. W pilotażu chodzi m.in. o przetestowanie i rozwój elektronicznego systemu inwentaryzacji budynków pod kątem źródeł ciepła, stosowanych na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody. Inwentaryzacja ma być jednym z narzędzi wspierających rządowy program walki ze smogiem "Czyste powietrze".

W Katowicach do pilotażowej inwentaryzacji wybrano ok. 5-tysięczną dzielnicę Murcki. "Murcki, ze względu na swoje położenie oraz zasilanie w różne nośniki energii, mogą być - w pewnym uproszczeniu - modelem małego miasteczka" - tłumaczy kierownik Biura Zarządzania Energią Urzędu Miasta Katowice Daniel Wolny.

Dane o używanych w poszczególnych budynkach źródłach ciepła będą wprowadzane do systemu przy okazji kontroli przeprowadzanych przez strażników miejskich, zaś w budynkach Śląsko-Dąbrowskiej Spółki Mieszkaniowej inwentaryzację przeprowadzą kominiarze w ramach rocznych przeglądów przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Tam, gdzie Urząd Miasta ma już dane o źródłach ciepła, nie będzie fizycznej inwentaryzacji - informacje przekażą właściciele i zarządcy budynków, np. Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Baza ma być co roku aktualizowana.

Pilotażowe przedsięwzięcie w skali ogólnopolskiej realizuje konsorcjum, które tworzą m.in. Instytut Ochrony Środowiska, Instytut Łączności oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, zaś prowadzącym projekt jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. W działania, finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zaangażowane jest także stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy.
System ma gromadzić wiarygodne dane służące wypracowaniu efektywnych programów wsparcia działań na rzecz czystego powietrza. Docelowo znajdą się w nim nie tylko informacje o źródle ciepła, ale także dane np. o izolacji termicznej, sposobie ocieplenia i emisji zanieczyszczeń przez dany budynek. "Na podstawie wiarygodnych i zintegrowanych informacji mogą zostać podjęte decyzje przez wszystkie właściwe podmioty administracji publicznej, które zajmują się kwestią jakości polskiego powietrza" - wyjaśniają inicjatorzy przedsięwzięcia.

Szacuje się, że w Polsce jest 5,5 mln domów jednorodzinnych, nie ma jednak jednolitej bazy z informacjami o stosowanych w nich źródłach ciepła. Stworzenie takiej centralnej bazy danych dostarczyłoby informacji o tym, jak są ogrzewane i przybliżyło faktyczną skalę tzw. niskiej emisji - głównej przyczyny powstawania smogu. Byłoby to pomocne np. w planowaniu i szacowaniu kosztów inwestycji realizowanych przez operatorów sieci gazowych czy ciepłowniczych.

W ramach podejmowanych działań określono kilka ścieżek badawczych, m.in. stworzenie prototypu bazy danych, ale również np. przeprowadzenie badań spirometrycznych grupy osób, mieszkających w wybranych gminach, gdzie przekroczone są normy zanieczyszczeń powietrza. Badania mają być cyklicznie powtarzane, by prześledzić wyniki w zależności od zmiany źródeł ciepła.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 18.06.2019r. 21:17
Rejestracja indywidualnych węglowych pieców grzewczych powinna być obowiązkowa, prowadzona choćby w bazie danych... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE