ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosyjski reaktor WWER-TOI certyfikowany przez europejskie przedsiębiorstwa energetyczne
18.06.2019r. 12:14

Reaktor jądrowy WWER-TOI, zaprojektowany przez Rosjan na bazie reaktora WWER-1200, został oficjalnie zatwierdzony przez Organizację ds. Wymagań Europejskich Przedsiębiorstw Energetycznych (European Utility Requirements - EUR).

Atomenergoprojekt, spółka zależna rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej Rosatom, zaprezentowała projekt reaktora WWER-TOI (Водо-водяной энергетический реактор типовой оптимизированный информатизированный, energetyczny reaktor wodno-wodny zoptymalizowany o zwiększonym stopniu informatyzacji) w 2010 roku. Został on opracowany z wykorzystaniem wyników technicznych projektu WWER-1200. Ma ulepszony zbiornik ciśnieniowy, zwiększoną moc do 3300 MWt i 1255-1300 MWe brutto (nominalnie 1300 MWe), ulepszoną konstrukcję rdzenia w celu zwiększenia niezawodności chłodzenia i wyższy stopień bezpieczeństwa biernego z 72-godzinnym okresem karencji, w którym nie jest wymagana interwencja operatora po wyłączeniu. Ponadto cechują go niższe koszty budowy i eksploatacji oraz 40-miesięczny czas budowy. Do wytwarzania prądu zastosowano turbogenerator niskoobrotowy.

Rosatom opisuje WWER-TOI, jako wersję rozwojową swoich jednostek Generacji 3+ i przedstawia go, jako "krok ewolucyjny" w ulepszaniu 3+ konstrukcji zbiorników reaktorów w instalacjach o dużej mocy. Reaktor cechują zwiększone wymiary rdzenia i zbiornika reaktora, wykorzystanie ulepszonych materiałów spawalniczych oraz optymalizacja konstrukcji generatorów pary - stwierdza korporacja. Konstrukcja "zapewnia również wysoką efektywność ekonomiczną przy maksymalnym poziomie bezpieczeństwa pracy urządzenia", dodaje.

Europejscy eksperci przeprowadzili szczegółowy przegląd dokumentacji projektowej WWER-TOI i informacji zawartych w dokumentach dotyczących projektu referencyjnego, jakim jest elektrownia jądrowa Kursk II w zachodniej Rosji. Analiza obejmowała badanie odpowiedzi na 4332 podstawowych pytań dotyczących bezpieczeństwa, zgodnie z wymogami EUR, które obejmują cały złożony kompleks elektrowni jądrowej.

W rezultacie europejscy eksperci doszli do wniosku, że projekt WWER-TOI jest zgodny z europejskimi wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa i efektywności pracy elektrowni jądrowych.

"Mogę stwierdzić, że projekt WWER-TOI przeszedł najdokładniejsze i najgłębsze badanie i jest w pełni zgodny z wymaganiami EUR", powiedział przewodniczący EUR, Guillaume Jacquard, wręczając certyfikat Rosatomowi podczas uroczystości w Petersburgu.

Wymogi EUR obejmują szeroki zakres warunków do spełnienia, aby elektrownia jądrowa działała wydajnie i bezpiecznie. Pokrywają takie obszary, jak układ przestrzenny zakładu i rozmieszczenie poszczególnych elementów elektrowni, rozwiązania techniczne różnych systemów istotnych dla bezpieczeństwa jej pracy, użyte materiały, komponenty, probabilistyczna metodologia oceny bezpieczeństwa oraz ocena dostępności urządzeń i wyposażenia. Mimo że budowa reaktora WWER-TOI nadal wymaga zatwierdzenia projektu w każdym kraju, to zgodność ze standardem EUR wskazuje, że projekt reaktora spełnia listę wymagań określonych przez przedsiębiorstwa energetyczne dla następnej generacji reaktorów lekkowodnych (LWR).
Organizację EUR utworzyło w grudniu 1991 r. kilka europejskich przedsiębiorstw energetycznych w celu opracowania wspólnego zestawu wymogów zatwierdzonych przez główne europejskie przedsiębiorstwa energetyczne dla elektrowni jądrowych wyposażonych w reaktory LWR nowej generacji. Zostały one opracowane na podstawie wymagań użytkowych (Utility Requirements Document) US Electric Power Research Institute dla zaawansowanych reaktorów LWR. Głównym produktem EUR Organisation jest Specification Document (Volumes 1, 2 & 4) zatytułowany "EUR Document". Organizacja EUR liczyobecnie 13 członków, w tym EDF z Francji, Iberdrola z Hiszpanii, Rosenergoatom z Rosji i TVO z Finlandii.

Pierwszym rosyjskim projektem reaktora, który otrzymał certyfikat zgodności z wymaganiami EUR był projekt AES-92 zaawansowanego pół-pasywnego reaktora WWER-1000. Wydano go w kwietniu 2007 roku.

Alexander Lokshin, pierwszy zastępca dyrektora generalnego ds. Zarządzania operacyjnego w Rosatom, powiedział: "Skonstruowaliśmy reaktor WWER-TOI, w którym zastosowaliśmy nowe rozwiązania technologiczne, zwiększające poziom bezpieczeństwa i niezawodności działania elektrowni jądrowej. Certyfikat EUR jest potwierdzeniem zgodności tych decyzji z wymogami międzynarodowymi".

Dyrektor Rosatomu stwierdza dalej, że otrzymanie certyfikatu EUR na projekt WWER-TOI "przyczyni się do promocji rosyjskich technologii jądrowych na rynkach zagranicznych".

Pierwszy beton pod budowę jednostki nr 1 w elektrowni jądrowej Kursk II wylano w kwietniu 2018 r., a dla bloku 2 w kwietniu bieżącego roku. Reaktory zainstalowane w elektrowni jądrowej Kursk II zastąpią cztery jednostki RBMK obecnie działające, a ich uruchomienie zostanie zsynchronizowane z wyłączeniem bloków Kursk 1 i 2.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE