ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE Energia Ciepła i miasto Kraków będą współpracować ws. poprawy jakości powietrza
18.06.2019r. 12:58

PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE, która jest największym w Polsce producent energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji, i Gmina Miasto Kraków zawarły umowę na rzecz zrównoważonego rozwoju. PGE Energia Ciepła będzie kontynuowała i rozwijała współpracę, która ma na celu wspieranie Miasta i Gminy Kraków w działaniach w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, ochrony środowiska, promocji, edukacji, rozwoju innowacyjnej gospodarki oraz aktywizacji mieszkańców.

Priorytetem Partnerów umowy jest troska o środowisko i bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców Krakowa, poprzez zagwarantowanie korzystania z ekologicznego ciepła sieciowego produkowanego przez krakowską elektrociepłownię PGE Energia Ciepła w procesie wysokosprawnej kogeneracji. W umowie zadeklarowano wzmocnienie współpracy na rzecz poprawy jakości środowiska w Krakowie, zrównoważonego i niskoemisyjnego rozwoju miasta, wzmacnianiu nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy, wspierania edukacji oraz aktywności i integracji zawodowej i społecznej jak i wsparcia odbiorców społecznie wrażliwych.

Partnerzy umowy uznają, że kluczowym celem jest zwiększenie efektywności i skuteczności działań realizowanych w ramach rozwoju rynku ciepła na rzecz mieszkańców miasta oraz wzmocnienie dotychczasowej współpracy na rzecz wsparcia wzrostu konkurencyjności i atrakcyjności Krakowa jako europejskiego ośrodka kultury, nauki i sztuki, turystyki, a także innowacji i nowoczesnej gospodarki.Kraków od lat jest liderem wśród polskich miast, w zakresie prowadzonych działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Tylko w latach 2015-2018 w naszym mieście zlikwidowano ponad 21 tys. palenisk węglowych. Wymieniliśmy tabor komunikacji miejskiej na w pełni ekologiczny, sukcesywnie podnosimy standard transportu publicznego, dbamy o miejską zieleń, sadzimy rośliny pochłaniające zanieczyszczenia. Podpisana dzisiaj umowa pozwoli na jeszcze bardziej zintensyfikowane działania, mające na celu ochronę środowiska poprzez zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców. To ważne w kontekście obowiązującego od 1 września 2019 r. zakazu palenia węglem i drewnem na terenie miasta - powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Rozwijanie współpracy z polskimi miastami jest elementem naszej strategii wspierania zrównoważonego rozwoju miast. PGE Energia Ciepła jest liderem zmian środowiskowych w sektorze ciepłowniczym, a zawarta dzisiaj umowa dowodzi jak istotny jest w naszej działalności aspekt lokalny i społeczny. Nie tylko realizujemy ogólnopolską strategię bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale stawiamy przed sobą zadanie bycia partnerem i zbudowania relacji z lokalnymi społecznościami. Wspólnie z Miastem Kraków będziemy rozwijać infrastrukturę ciepłowniczą, która w optymalny sposób przyczynia się do poprawy jakości powietrza w Krakowie. Przykładem takich działań jest współpraca przy tworzeniu średnio- i długoterminowej strategii zaopatrzenia Krakowa w ciepło i energię elektryczną. To kolejna taka umowa podpisana przez naszą spółkę - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.
Podpisanie Umowy z Gminą Miasto Kraków to dla nas kolejny ważny krok we współpracy z miastem. Krakowska elektrociepłownia rozwija się wraz z miastem już od pół wieku. Nasze zaangażowanie ma wymierny skutek, dzięki podjętym wspólnie działaniom w ostatnich latach zlikwidowano blisko 40 tysięcy gazowych podgrzewaczy wody. A od 2013 roku realizowane są projekty, takie jak m.in. "Energy Lab" czy "Podzielmy się ciepłem". Przez ten czas współpracujące zespoły projektowe nabrały doświadczenia i dzisiaj, wpisujemy się w realizację Strategii Ciepłownictwa Grupy PGE, równocześnie wspierając projekty związane z aktywizacją społeczno-kulturową i zawodową mieszkańców Krakowa - dodał Mariusz Michałek, dyrektor elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie.,

Najważniejsze kierunki współpracy pomiędzy PGE Energia Ciepła i Miastem Kraków: udoskonalenie oraz podnoszenie standardów w zakresie ochrony środowiska przez elektrociepłownię PGE Energia Ciepła w Krakowie, a także stopniowa transformacja tej elektrociepłowni w kierunku niskoemisyjnej produkcji energii elektrycznej i ciepła, zapewnienie bezpieczeństwa dostaw, udział w likwidacji niskiej emisji poprzez dalsze wspieranie rozwoju miejskiej sieci ciepłowniczej oraz wyspowych źródeł ciepła, współpraca w zakresie zapewnienia dostępności mieszkańcom Krakowa ciepła sieciowego
i ciepłej wody użytkowej, współpraca przy tworzeniu strategii rozwoju Krakowa jako miasta niskoemisyjnego, zgodnie z celami Porozumienia Paryskiego z 12 grudnia 2015 r., a także współpraca przy tworzeniu średnio- i długoterminowej strategii zaopatrzenia Krakowa w ciepło i energię elektryczną, wspieranie działań mających na celu podnoszenie efektywności energetycznej w budownictwie, a w szczególności w budynkach gminnych, współpraca przy tworzeniu i implementacji rozwiązań inteligentnych w infrastrukturze miasta, wspieranie edukacji i rozwoju kultury poprzez współpracę z instytucjami działającymi w Krakowie, w tym rozwój programu "Energetyczna Kariera", wsparcie lokalnej społeczności w obszarze kultury, sportu, oraz walki z ubóstwem energetycznym, budowanie pozycji stabilnego i odpowiedzialnego społecznie pracodawcy na krakowskim rynku pracy.

Zgodnie z zapisami umowy zostanie powołany Komitet Sterujący, w którym przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa oraz PGE Energia Ciepła jako Partnerzy umowy będą realizowali zawarte w umowie działania.

Podpisana umowa wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju Grupy PGE oraz w założenia Strategii Rozwoju Krakowa "Tu chcę żyć. Kraków 2030".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE