ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Energa prezentuje nowe technologie prac pod napięciem
18.06.2019r. 15:31

Energa Operator, podczas konferencji w Toruniu, zaprezentowała nowatorską technologię umożliwiającą wymianę słupów bez przerywania dostaw energii elektrycznej.

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energi Elektrycznej, Polski Komitet Bezpieczeństwa w Elektryce SEP oraz Energa Operator wspólnie zorganizowały w Toruniu konferencję pt. "Prace Pod Napięciem w sieciach nn, SN i WN w Polsce i na Świecie". W wydarzeniu udział wzięli energetycy i specjaliści z Polski oraz Europy. Celem spotkania, które odbyło się 12 i 13 czerwca, była wymiana wiedzy, doświadczeń oraz informacji o najnowszych technologiach prac pod napięciem stosowanych w branży.

- Upowszechnienie w coraz szerszym zakresie prac pod napięciem, jest najlepszym środkiem do poprawy ciągłości dostaw energii elektrycznej. Przypatrujemy się innym i dzielimy własnymi doświadczeniami w tym zakresie, tak aby wspólnie wypracować, jak najlepsze metody działań oraz standardy bezpieczeństwa - mówi Krzysztof Bortkiewicz, wiceprezes zarządu Energi Operatora, który otwierał konferencję.

W programie nie tylko teoria

Pierwszy dzień spotkania wypełniły prezentacje najnowszych rozwiązań stosowanych przez największe polskie przedsiębiorstwa energetyczne. Dyskutowano również o metodach polepszania procesu edukacji i kształcenia kadr oraz kwestiach bezpieczeństwa. Oddzielny panel dyskusyjny poświęcono też nowościom w PPN (pracach pod napięciem) w Polsce oraz realizacji PPN przez wykonawców zewnętrznych. Drugiego dnia odbyły się z kolei terenowe pokazy prac energetyków na sieci. Zespoły elektromonterów z całej Polski zaprezentowały m.in. wymianę izolatora długopniowego linii napowietrznej 110 kV na słupach przelotowych, wykonanie przerwy izolacyjnej w przęśle linii 15 kV czy montaż i podłączenie w PPN systemu serwisowej linii kablowej SN.

Elektromonterzy Energi Operatora zademonstrowali także wykonanie zadania polegającego na wymianie konstrukcji wsporczej słupa przelotowego linii napowietrznej 15 kV. Dzięki doskonałej koordynacji zespołów operujących z dwóch podnośników udało się je sprawnie ukończyć przed nadejściem zbliżającej się burzy.

Energa Operator innowatorem w Pracach Pod Napięciem

W ostatnim czasie Energa Operator opracowała siedem nowych technologii PPN na liniach średnich napięć, które zostały przedstawione podczas konferencji. Jest to m.in. o montaż odstraszaczy, które zniechęcają ptaki do korzystania z niebezpiecznej dla nich lokalizacji na słupach, chirurgia drzew w pobliżu linii czy wymiana konstrukcji wsporczej słupa przelotowego bądź samego słupa.

Dwie ostatnie technologie wymagają wyjątkowego kunsztu i zasługują na szczególną uwagę. Ich istotą jest przeniesienie będących pod napięciem przewodów na specjalny umieszczony na podnośniku wspornik. Umożliwia to dokonywanie wymian słupów bez przerywania dostaw energii elektrycznej. Energa Operator, która opracowała tę nowatorską metodę, jest również pierwszym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w Polsce, który ją stosuje.

Spółka prowadzi obecnie proces szkoleń dla elektromonterów, który umożliwi wdrożenie i stosowanie nowych technologii na pełną skalę.

Kluczowa rola edukacji

Wprowadzanie nowych technik prac związane jest z koniecznością tworzenia szczegółowych instrukcji postępowania, opisujących krok po kroku każde działanie. Pracownicy, którzy mają je wykonywać, muszą się z nimi zapoznać nie tylko w teorii, ale również przećwiczyć w bezpiecznych warunkach, jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych.

Dlatego podczas konferencji przedstawiony został poligon energetyczny Energi Operatora w Bąkowie, niedaleko Straszyna. Odbywają się tam ćwiczenia nie tylko dla pracowników spółki, ale także dla zainteresowanych osób i podmiotów. Ośrodek jest jedną z czołowych placówek tego typu w Polsce. Odbywają się na nim intensywne szkolenia. W 2018 roku przeprowadzono tam 80 kursów, w których udział wzięło łącznie 1167 uczestników. Do końca maja 2019 roku w placówce przeszkolono już 1102 osoby.

Poligon w Bąkowie umożliwia także bezpieczną weryfikację poprawności opracowanych przez specjalistów instrukcji PPN.
Energa

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE