ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

IEO szacuje, że w '19 przybędzie nawet 1 GW nowych instalacji PV
18.06.2019r. 16:03

W 2019 roku moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce może się powiększyć nawet o 1 GW, do łącznie 1,5 GW na koniec roku - ocenia Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) w raporcie nt. rynku fotowoltaiki.

Na koniec 2018 roku łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych wynosiła ok. 500 MW, a w maju tego roku przekroczyła 700 MW.

"Oceniamy, że w całym 2019 roku przybędzie nawet 1 GW nowych instalacji PV" - powiedział na konferencji prezes IEO Grzegorz Wiśniewski.

"W tym roku Polska ma szansę znaleźć się już na czwartym miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych wobec dziewiątego miejsca w 2018 roku. (...) Niewykorzystany potencjał fotowoltaiki w Polsce, który się tlił przez lata, zaczął być wykorzystywany" - dodał.

Jak szacują autorzy raportu, wartość rynku inwestycji PV przekroczy w tym roku 3,5 mld zł.

Jak powiedział Wiśniewski, przyrost nowych mocy wzrośnie znacząco do końca czerwca, gdy kończy się czas na realizację inwestycji PV z II aukcji OZE.

Dotychczas odbyły się trzy aukcje OZE (w latach 2016-18), w których mogły startować nowe instalacje PV, w ramach których wygrało łącznie 990 projektów o łącznej mocy prawie 0,9 GW. Planowana moc instalacji PV w tegorocznej aukcji wyniesie 750 MW.
Do końca kwietnia 2019 r. zrealizowano 194 instalacje z I i II aukcji OZE o łącznej mocy 170 MW (prawie 50 proc. wszystkich farm, które wygrały). Projekty z ostatniej aukcji, z listopada 2018 roku, są przygotowywane do realizacji.

Z raportu wynika, że koszt przygotowania projektu, budowy i przyłączenia do sieci 1 MW farmy spadł do nawet 2,8 mln zł w 2018 r. z 3,8 mln zł w 2016 r.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, poinformowała, że rząd chce rozwijać energetykę prosumencką.

"Wiemy, że mamy cele OZE do osiągnięcia na 2020 rok. (...) Dziś możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że celu OZE nie uda się w pełni uzyskać, co będzie się wiązać z kosztami, które będziemy musieli ponosić. Im większą dynamikę zbliżania się do tego pułapu wykażemy w tym roku, te dane są dość obiecujące, tym koszty ponoszone przez państwo będą mniejsze" - powiedziała Emilewicz na konferencji.

"Zdajemy też sobie sprawę, że w Polsce są białe plamy w zakresie sieci energetycznych" - dodała.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE