ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zełenski w Berlinie: na temat Nord Stream 2 mamy z Merkel odmienne zdania
18.06.2019r. 19:35

Przebywający we wtorek z pierwszą wizytą w Niemczech nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił we wtorek, że w kwestii budowy rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2 mają z kanclerz Angelą Merkel zdecydowanie odmienne zdania.

"Mamy diametralnie różne opinie" - powiedział cytowany przez agencję EFE Zełenski, odnosząc się do Nord Stream 2, który ma biec z rosyjskiej Ust-Ługi do niemieckiego Greifswaldu po dnie Morza Bałtyckiego, z pominięciem Ukrainy.

Prezydent przypomniał jednak, że Merkel obiecała mu, że ukraińskie gazociągi po otwarciu Nord Stream 2 nadal będą "pełne gazu".

Niemiecka kanclerz z kolei zaznaczyła, że bardzo ważne jest dla niej zapewnienie tranzytu przez Ukrainę na określonym poziomie - pisze EFE. Merkel przypomniała również, że kraj ten - objęty pakietami pomocowymi Międzynarodowego Funduszu Walutowego - jest na "skomplikowanej drodze" w związku z trudnościami gospodarczymi i finansowymi, przez jakie przechodzi.
Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej przez Bałtyk, o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg miał być gotowy do końca 2019 r. i jednocześnie Rosja zamierzała znacznie ograniczyć przesyłanie gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Przeciwne budowie Nord Stream 2 są - poza Ukrainą - Polska, kraje bałtyckie i USA.

Wiadomo już, że budowa Nord Stream 2 będzie opóźniona; oddanie do użytku tego gazociągu obecnie planuje się najwcześniej na początek drugiej połowy 2020 r. Problemem dla Rosjan jest brak zgody na budowę ze strony Danii, co może spowodować konieczność częściowej zmiany trasy rurociągu.

W czasie wtorkowych rozmów Merkel i Zełenski poruszyli również temat mińskiego procesu pokojowego. Kanclerz podkreśliła, że sankcje nałożone przez Zachód na Rosję za aneksję Krymu i rolę w konflikcie zbrojnym na wschodzie Ukrainy nie zostaną zniesione do czasu przywrócenia suwerenności państwa ukraińskiego. Zełenski z kolei zauważył, że zdaniem Kijowa sankcje te stanowią "jedyny instrument, który może doprowadzić do zakończenia konfliktu bez rozlewu krwi".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE