ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Unijna zabawa w raporty - zalecenia Komisji UE dot. Projektu zintegrowanego
19.06.2019r. 12:15

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Dzisiaj oficjalnie kończy się rok szkolny i zaczynają wakacje. Jakoś tak ten czas szkolny skojarzył mi się dzisiaj z tworzeniem projektu zintegrowanego zgodnie z zaleceniem Komisji UE. Pewne rzeczy nigdy się nie zmieniają.

Wszyscy pamiętamy to uczucie ze szkoły - zostało zadane wypracowanie (powiedzmy na 6 stron) i trzeba je oddać w poniedziałek. Cały tydzień, a szczególnie w piątek i sobota imprezujemy lub poświęcamy się innym aspektom życia towarzyskiego, ewentualnie w wersjach samotniczych gramy w gry komputerowe lub oglądamy taśmowo seriale na Netflixie (w ówczesnym świecie 😉). Przychodzi niedzielny wieczór i moment paniki ... trzeba coś napisać na poniedziałek. Z ciężką głową i zupełną pustką, zaczynamy pracowicie jak Stachanowcy wypełniać kolejne linijki - tak żeby wyszło na koniec 6 upragnionych stron. Wreszcie jest - może nie do końca na temat, tak ogólnie to właściwie bez sensu, ale z drugiej strony nie można się przyczepić - wypracowanie miało być i jest.

Okazuje się, że taka tradycja wcale nie umarła, a we współczesnej Europie rozwija się nawet dynamicznie. Wszystkie kraje UE zostały zobligowane (w roku poprzednim) do złożenia tzw. draftu projektu zintegrowanego krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu na kolejną dekadę (2021-2030). Miało to służyć zebraniu wszystkiego w jedną całość (ze wszystkich krajów) i obróbkę w kierunku globalnego planu europejskiego, który miał być światłym drogowskazem polityki klimatycznej najbardziej rozwiniętego gospodarczo kontynentu. Nie zagłębiając się szczegółowo w kwestię tego jak Polska przygotowała taki raport i co on zawiera (wszyscy zainteresowani wiedzą) - warto popatrzeć jak Unia to analizuje i ocenia.

Na odpowiednich stronach pokazały się tzw. ZALECENIE KOMISJI z dnia 18.6.2019 r. w sprawie projektu zintegrowanego krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu w Polsce obejmującego lata 2021-2030 (zalecenia dotyczą wszystkich krajów) - są dostępne na Stronie.

Proponuje wszystkim zainteresowanym dogłębne przeczytanie tego dokumentu, albo przypatrzenie się na jeden autentyczny akapit (oddaje dość dobrze całą atmosferę dokumentu) ... "Biorąc pod uwagę ograniczone informacje na temat interakcji między poszczególnymi wymiarami unii energetycznej, jakie przedstawiono w projekcie planu, w ostatecznym planie można określić kluczowe interakcje między tymi wymiarami, zarówno pod względem krajowych poziomów ambicji, jak i tymczasowych, planowanych, dodatkowych i istniejących instrumentów polityki. Ostateczny plan może bardziej konkretnie odnosić się do interakcji między wymiarami dotyczącymi dekarbonizacji, efektywności energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego".

Muszę przyznać, że moje idealistyczne wyobrażenia dotyczące kierunku zmian Unii Europejskiej, nie do końca chyba były właściwe. Jak widać metoda pisania wypracowania "na kolanie" jest zawsze żywa i widać, że urzędnicy też mają terminy i pracowicie wytwarzają raporty. Wszyscy eksperci, łącznie ze mną 🙂 widzieliśmy polski raport i pomimo, że na pewno chcielibyśmy aby był lepszy i widzieliśmy, w których miejscach problemy zamiata się pod dywan - to nie będziemy w takim razie ułatwiać zadania brukselskim urzędnikom - w końcu to ich praca domowa. Dla mnie pozostaje jedynie smutek, że przy takim podejściu do europejskiej polityki klimatycznej nie ma mowy o jakimkolwiek sensie i technicznej dyskusji - pozostaje tylko lobbing.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: Zygmunt Parczewski 21.06.2019r. 11:15
Obawiam się, że jednak Pan profesor trochę przesadził ze swoją opinią o bylejakości oceny przez organy UE krajowego planu na rzecz energii i klimatu. Owszem zacytował pan najbardziej ogólny punkt (nr 13) - z preambuły wyjaśniającej kontekst, a nie zalecenia Komisji. Te bowiem są dalej i są znacznie bardziej konkretne, powiązane z istotnymi problemami tego zintegrowanego produktu, którym powinien być ZINTEGROWANY KPEiK. Ponadto, o czym już pan nie wspomina do tego dochodzą inne dokumenty jak zalecenia Rady (COM(2019) 5621 final), a szczególnie dokument roboczy ekspertów Komisji (SWD(2019) 281 final). Do kompletu warto dodać b.istotny dokument makrostrukturalny - SWD(2019) 1020 final. I dopiero łączna ocena tych dokumentów - w moim rozumieniu - uprawnia do sformułowania oceny sposobu podejścia Komisji do przedłożonego produktu - projektu KPEiK. Ponadto warto pamiętać, że jednak tego typu oceny i zalecenia mają charakter międzypaństwowy - to język stosowany w nich musi, a na pewno powinien korzystać ze sformułowań dyplomatycznych. Szkoda zatem, że w pańskiej profesorskiej opinii nie wziął Pan pod uwagę także tych elementów, ograniczając się do mocno niepełnego wyimka zaleceń i oceny zawartej w kilku dokumentach Komisji.
Jak pan widzi zastosowałem się do pańskiego zalecenia o dogłębne zapoznanie się z tymi dokumentami, po przyznaję mało dogłębnej i b.powierzchownej opinii Pańskiej. Przykro mi, że potraktował Pan Profesor blotką tak ważne zagadnienie rozwojowe. Składam to na karb wyjątkowo niekorzystnej temperatury i wilgotności powietrza w Warszawie, które naprawdę dają się we znaki każdemu, w tym piszącemu te słowa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: dwk 21.06.2019r. 14:09
Panie Zygmuncie,chapeau bas z pozdrowieniami
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ineraktywny tłumacz 24.06.2019r. 16:36
B.Dziękuję Panie Zygmuncie: jednak mnie nie zwolnią.Ale komentarze prof KŚ będę czytał z zapałem jak powieści Stephena Kinga!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 24.06.2019r. 20:28
Ja jestem na tyle doświadczony życiowo, że rozumiem znaczenie formy w dyplomacji, ale prof. zwrócił uwagę uwagę na ważny aspekt: urzędnicza nowomowa musi mieć granice.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: oki 26.06.2019r. 10:47
He, he, he dlaczego mnie to nie dziwi. Pełna zgoda z autorem. Przy okazji pozdrowienia od Żony i ode mnie.

Co do wypowiedzi Pana Zygmunta. Z całym szacunkiem, wymienianie kilku tytułów dokumentów nie czyni z Pana eksperta. Jak już tak bardzo Pan chce, to powinien Pan podać sygnaturę e-lexa... O tzw. "języku dyplomatycznym" ma Pan też nikłe pojęcie, o czym świadczy mylenie zwykłego bełkotu i bezrozumnych powtórzeń z językiem fachowym. Sam przedmiotowy projekt zintegrowany wygląda pokracznie. A odniesienia do wymiarów szczególnie zabawne są - może lepiej autorzy powinni pisać do magazynu wróżbita, czy astrologia?
I tak dla uzupełnienia, spędziłem kilka lat współtworząc oryginały dokumentów europejskich i kolejne kilka krajowych. Tak że Panie Zygmuncie nie jest Pan szczególnie naznaczony przez historię będąc (współ-) autorem pociesznego projektu.
A na upały polecam moczyć nogi w misce z wodą. Pomaga.
Z upalnymi pozdrowieniami.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE