ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Unimot byłby zainteresowany włączeniem do sieci Avia części stacji po fuzji Orlenu z Lotosem
19.06.2019r. 16:35

Jeśli warunkiem zgody Komisji Europejskiej na fuzję PKN Orlen z Grupą Lotos byłoby pozbycie się przez połączony podmiot części stacji paliw, to Unimot byłby zainteresowany ich włączeniem do swojej sieci Avia - poinformował prezes Unimotu Adam Sikorski.

"Sądzimy, że planowana fuzja Orlenu z Lotosem byłaby dla nas korzystna, bo chociaż połączone spółki zyskałyby lepszą sprawność, to część klientów może być zainteresowana poszukiwaniem innej, trzeciej oferty, a to dla naszej sieci Avia byłaby dobra wiadomość" - powiedział Sikorski podczas środowej konferencji prasowej.

Dodał, że jeśli potwierdzą się medialne spekulacje, to połączona spółka może być zmuszona do pozbycia się około 250-300 stacji paliw. Taki może być bowiem warunek zgody Komisji Europejskiej na fuzję.

"Zakładamy, że jeśli konieczne będzie pozbycie się części stacji paliw, to w pierwszym rzędzie połączony podmiot będzie rezygnował ze stacji franczyzowych, a nie ze stacji własnych. Będziemy wtedy chcieli rozmawiać z właścicielami tych stacji o włączeniu do naszej sieci Avia" - powiedział prezes Sikorski.

Avia to sieć 3.150 stacji paliw założona ponad 90 lat temu w Szwajcarii, która aktualnie obecna jest w 15 krajach Europy, w tym w Polsce. Według stanu na koniec grudnia 2018 roku, sieć Avia w Polsce liczy 42 stacje, a w ubiegłym roku przyłączyło się do niej 27 partnerów. Zgodnie ze strategią, do końca 2023 roku chce mieć w Polsce 200 stacji paliw w sieci Avia. Unimot ma też dwie stacje franczyzowe na Ukrainie, a do końca roku chce zwiększyć ich liczbę do 15.

Z zaprezentowanej pod koniec czerwca 2018 roku strategii na lata 2018-2023 wynika, że Unimot chce osiągnąć 75 mln zł EBITDA w 2023 roku i corocznie wypłacać dywidendę w wysokości minimum 30 proc. zysku netto. Celem dla grupy jest wzrost efektywności biznesu mierzony wskaźnikiem ROCE (liczony jako EBITDA / aktywa trwałe pomniejszone o kapitał pracujący) - w 2023 r. ROCE ma wynieść 15 proc.

Unimot zapowiadał też dywersyfikację działalności i generowanie w 2023 roku 70 proc. EBITDA z rozwijanych biznesów poza olejem napędowym.

W środę Unimot podpisał umowę inwestycyjną ze spółką Green Electricity, właścicielem platformy blinkee. city, obsługującej elektryczne skutery, rowery i hulajnogi w 25 miastach w 6 krajach Unii Europejskiej (w tym 18 w Polsce). Spółka za 2 mln zł obejmie nowe udziały w Green Electricity, a także udostępni dodatkowe finansowanie w łącznej wysokości 7,5 mln zł.

Unimot obejmie 20 proc. udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym w Green Electricity, a udzielenie finansowania nastąpi do 31 grudnia 2022 r.
"Celem inwestycji jest wzrost wartości udziałów oraz wsparcie rozwoju spółki z wykorzystaniem sieci Avia jako centrum obsługi elektromobilności w mniejszych miejscowościach poprzez zaoferowanie pakietu franczyzowego platformy blinkee. city w Polsce oraz innych krajach europejskich" - powiedział Sikorski.

Unimot podał, że cele blinkee. city na 2022 rok to wzrost aktywnych użytkowników do 1,5 mln oraz wypracowanie zysku operacyjnego przez Green Electricity w wysokości 25 mln zł. Obecnie liczba aktywnych użytkowników wynosi ok. 100 tys. Przychody ze sprzedaży za 2018 r. wyniosły 14,3 mln zł, a zysk operacyjny 1,1 mln zł.

Obecnie wartość światowego rynku współdzielonej mobilności szacowana jest na około 60 mld USD, a do 2030 roku rynek ten może być warty do 500 mld USD.

Adam Sikorski ocenia obecne warunki rynkowe jako korzystne dla Unimotu. Poprawia się też po ubiegłorocznych kłopotach z zarzutami, że spółka nieuczciwie prezentowała dane finansowe w przeszłości.

"Klimat wokół Unimotu zaczął się poprawiać. Zgłaszają się do nas firmy, w tym startupy, zainteresowane współpracą, ale jesteśmy ostrożni. Jeśli dane przedsięwzięcie może generować dodatni wynik EBITDA, to będziemy się przyglądać, ale chcemy pozostać blisko naszego podstawowego biznesu" - powiedział Sikorski.

"Nasz core business radzi sobie dobrze. Konsumpcja paliw rośnie, nastąpiło dalsze uszczelnienie na rynku gazu i oleju opałowego, mamy stabilny cash flow, który po pierwszym kwartale wyniósł ponad 40 mln zł" - dodał prezes.

Unimot zajmuje się obrotem olejem napędowym, biopaliwami, gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym (w tym LNG) oraz energią elektryczną. Firma zaopatruje w paliwa płynne i gazowe takie sektory jak transport, logistyka, usługi, rolnictwo, przemysł oraz odbiorców indywidualnych i hurtowych. Unimot jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia Avia International i ma prawo sprzedawać takie produkty na polskim i ukraińskim rynku pod marką Avia.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE