ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy za przyjęciem na szczycie UE celów klimatycznych na rok 2050
19.06.2019r. 18:50

Niemcy opowiadają za przyjęciem na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej celów, które uczyniłyby Unię do 2050 roku neutralną dla klimatu. Dotychczas stanowisko rządu RFN było w tej kwestii ostrożne.

Niemcy mają nadzieję, że rozpoczynające się w czwartek spotkanie szefów państw i rządów UE skończy się wyraźnym zobowiązaniem do osiągnięcia celu, jakim jest gospodarka neutralna pod względem emisji CO2 - czyli tyle samo pochłaniająca, co emitująca - do połowy obecnego stulecia. "Pracujemy nad tym" - powiedział w środę wiceszef niemieckiego MSZ ds. europejskich Michael Roth.

"Neutralność klimatyczna do 2050 roku jest dla nas wybitnym celem. Unia Europejska musi dodawać odwagi również w wymiarze globalnym" - dodał polityk SPD. Jego zdaniem UE powinna jak najszybciej stworzyć jasność w tej kwestii, żeby wszystkie kraje mogły się jak najwcześniej nastawić na osiągnięcie celu.

W maju liderzy ośmiu krajów - Belgii, Danii, Hiszpanii, Francji, Luksemburga, Holandii, Portugalii i Szwecji - wystosowali wspólny apel ws. zobowiązania się do neutralności klimatycznej UE do 2050 r.
W deklaracji podkreślono, że ze względu na swoje fundamentalne znaczenie walka ze zmianami klimatycznymi musi być podstawą agendy strategicznej dla UE na lata 2019-2024. Liderzy ósemki wezwali też pozostałe państwa Wspólnoty, by zobowiązały się do osiągnięcia celu zerowych emisji gazów cieplarnianych netto, najpóźniej do 2050 roku.

Niemcy pozostawały sceptyczne wobec koncepcji ustalania sztywnych celów. Decydując się na transformację energetyczną w 2011 roku - po katastrofie elektrowni atomowej w Fukushimie - i wycofując się z atomu i węgla, RFN może mieć problem, żeby jeszcze bardziej ograniczyć pozyskiwanie prądu z innych paliw kopalnych. Po ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których znaczący sukces odnieśli Zieloni, kwestia ochrony klimatu stała się jednak politycznym priorytetem dla partii koalicji rządowej CDU/CSU-SPD.

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej obawiają się, że zobowiązanie się do rygorystycznych celów klimatycznych będzie szkodliwe dla ich gospodarek.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE