ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Morawiecki: Polska jest za tym, by transformacja klimatyczna odbywała się sprawiedliwie
22.06.2019r. 09:00

Polska jest za tym, by transformacja klimatyczna odbywała się sprawiedliwie; Polska jest jednym z państw, które najbardziej znacząco redukują emisję CO2 i poprawiają jakość powietrza - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Podczas porannej rozmowy w RMF FM szef rządu w kontekście zakończonego w piątek szczytu UE był pytany, dlaczego Polska hamuje "ambitną politykę klimatyczną Europy".

Morawiecki podkreślał, że Polska poprawia warunki klimatyczne, poprawia jakość powietrza. Wskazał jednocześnie, że przed rokiem Trybunał Sprawiedliwości UE "stwierdził, że nasi poprzednicy prawie nic nie robili w tym względzie, a my rzeczywiście wdrażamy ogromne programy: termomodernizację, która ma doprowadzić do zmniejszenia emisji, kogeneracyjne źródła, dodatkowo odnawialne źródła, wielkie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim, która już planuje PGE" - wymieniał. Szef rządu dodał, że do strategii rząd wpisał też fotowoltaikę.

"W tym obszarze zmian klimatycznych Polska nie tylko nie ma sobie nic do zarzucenia, ale jak pan porówna sytuację dzisiaj do 30 lat temu, to jesteśmy jednym z państw, które najbardziej znacząco redukujących emisję CO2 i poprawiających jakość powietrza" - oświadczył Morawiecki.

Dopytywany, o zablokowanie zapisu dot. dojścia do neutralności klimatycznej do roku 2050, szef rządu wskazał, że Polska jest za tym, żeby "ta transformacja klimatyczna odbywała się sprawiedliwie".
"Ktoś kiedyś mógł się fantastycznie rozwinąć po II wojnie światowej nie mając w ogóle na uwadze względów klimatycznych. My dzisiaj jesteśmy państwem nie tak wysoko rozwiniętym jak Francja, która ma energetykę opartą na atomie czy bardzo bogate Niemcy albo Skandynawowie, którzy na Półwyspie Skandynawskim mają energetykę opartą na elektrowniach wodnych" - mówił.

"My dzisiaj potrzebujemy dobrego pakietu kompensacyjnego" - dodał premier.

Szef rządu podkreślał, że Polska rozpoczęła "w tym ogromnym obszarze gigantyczne zmiany proklimatyczne". "Będziemy robili wszystko też, żeby zapłacić za to jak najmniejszy rachunek w porównaniu do państw zachodniej Europy. To jest trochę tak jakby najbogatsi ludzie świata powiedzieli: +teraz podnosimy na bilety kolejowe o 500 proc.+, ponieważ oni i tak już latają samolotami" - powiedział premier.

Mówił też, że nie może tak być, żeby koszty zmian klimatycznych ponosili najbiedniejsi. "Ci, którzy się fantastycznie rozwinęli muszą ponosić największe koszty, a my jednocześnie wskazujemy na to, że jesteśmy tym państwem, które najwięcej zredukowało emisję CO2 od 1988 roku, o ponad 30 proc." - dodał szef rządu.

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: Mis 22.06.2019r. 09:29
Propaganda sukcesu jak za Gierka. Najpierw zarzneli OZE a teraz udaja, ze je ratuja. Wszayscy widza, ze kochaja tylko... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: kosma 23.06.2019r. 11:40
no jasne. panel na każdym dachu rozwiąże wszystkie problemy... A gdzie efekt skali?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 23-06-2019r. 14:18 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Zygmunt Parczewski 23.06.2019r. 17:13
Trudno się z Panem Premierem zgodzić w tej ocenie, gdyż: (a) smog w Polsce był i jest równie wielki, a tylko... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 24-06-2019r. 14:18 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 24.06.2019r. 18:09
A jak się ma do walki ze smogiem decyzja ME aby wbrew ustawie o jakości paliw stałych pozwolić jeszcze przez 2 lata... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 24.06.2019r. 20:13
Jestem bardzo szczęśliwy, że odróżniacie koledzy smog od CO2, przypomnę, że chyba jako jeden z pierwszych zwracałem... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE