ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zewnętrzna kopuła zainstalowana w budowanej elektrowni jądrowej Karaczi 2
24.06.2019r. 09:51

Na obudowie bezpieczeństwa bloku nr 2 w elektrowni jądrowej w Karaczi w Pakistanie zainstalowano zewnętrzną kopułę. Jednostka jest pierwszym z dwóch chińskich reaktorów Hualong One budowanych w tym kraju.

Chiński koncern jądrowy China National Nuclear Power (CNNP) poinformował, że 17 czerwca o godz. 8:06 czasu lokalnego na szczycie ścian obudowy bezpieczeństwa w bloku nr 2 elektrowni jądrowej Karaczi umieszczona została stalowa kopuła, zamykająca budynek reaktora. Element ten mierzy około 53 metrów średnicy i ponad 23 metry wysokości oraz waży około 366 ton.

Projekt reaktora Hualong One przewiduje dwuwarstwową konstrukcję obudowy bezpieczeństwa. Wraz z wewnętrzną kopułą ochronną kopuła zewnętrzna chroni reaktor i zapobiega uwalnianiu materiałów promieniotwórczych do środowiska w przypadku poważnego wypadku.

"Pomyślna instalacja zewnętrznej kopuły bezpieczeństwa oznacza zakończenie głównego etapu budowy elektrowni jądrowej i stwarza warunki dla przeprowadzenia ogólnego testu i próby termicznej całej obudowy bezpieczeństwa reaktora", powiedział rzecznik CNNP.

Bloki jądrowe Karacz i- 2 i 3 są pierwszymi projektami eksportowymi Chin, w których zastosowano reaktory PWR rodzimej konstrukcji III Generacji Hualong One (HPR-1000) o mocy 1150 MWe. Budowę bloku nr 2 rozpoczęto w sierpniu 2015 r., a bloku nr 3 w maju 2016 r. Instalacja elementów wewnętrznych reaktora w bloku 2 została zakończona w styczniu bieżącego roku. Bloki mają zostać uruchomione odpowiednio w roku 2021 i 2022.
Reaktor Hualong One (Hualong Pressurised Reactor - HPR-1000) powstał ze scaleniea dwóch konstrukcji reaktorów: ACP-1000 koncernu CNNC i ACPR-1000 koncernu CGN w jeden standardowy model Hualong One. Spełnia on standardy bezpieczeństwa ustanowione przez MAEA i przyjęto go do szerokiego zastosowania w kraju oraz na eksport za granicę (Pakistan, Argentyna, Europa).

W Chinach budowane są obecnie cztery reaktory typu HPR-1000: w elektrowni jądrowej Fuqing-5 i 6 (CNNC) oraz w elektrowni jądrowej Fangchenggang-3 i 4 (CGN). Oczekuje się, że wszystkie cztery jednostki rozpoczną działalność komercyjną w latach 2019-2020.

W październiku 2015 r. CGN zaproponował koncernowi EDF zastosowanie technologii Hualong One przy budowie elektrowni jądrowej Bradwell B w Wlk. Brytanii. W listopadzie 2015 roku Chiny podpisały porozumienie w sprawie budowy reaktorów tego typu w Argentynie.

Obecnie Pakistan eksploatuje pięć bloków jądrowych o sumarycznej mocy 1355 MWe w dwóch elektrowniach: Chashma i Karaczi. Dostarczają one ok. 6 proc. energii elektrycznej produkowanej w kraju. Oprócz dwóch reaktorów budowanych w elektrowni jądrowej Karaczi planowana jest w przyszłości budowa trzeciego bloku tego typu w elektrowni jądrowej Chashma.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE