ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Czaputowicz: jesteśmy za ochroną klimatu i oczekujemy poważnego planu
24.06.2019r. 20:12

Jesteśmy za ochroną klimatu i oczekujemy tutaj poważnego planu - tak w poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz skomentował zablokowanie przez Polskę na ostatnim szczycie UE zapisów o neutralności klimatycznej.

Zapisy wniosków końcowych na ubiegłotygodniowym szczycie UE, mówiących o dojściu Unii do neutralności klimatycznej do 2050 r., zablokowała Polska i kilka innych państw unijnych. Według nieoficjalnych informacji, oprócz naszego kraju, były to Czechy, Estonia i Węgry.

Szef MSZ pytany w poniedziałek w Polsat News, czy to ostateczne stanowisko Polski, czy stanowisko negocjacyjne odpowiedział, że "wydaje mu się", że to stanowisko negocjacyjne.

"Polska jest w innej sytuacji niż część państw UE - nie mamy energetyki jądrowej, nasza energetyka jest oparta na węglu. Te inwestycje finansowe musiałyby być większe i to, co udało się wprowadzić w tej deklaracji to solidarność i uwzględnienie konkurencyjności" - mówił Czaputowicz.
"Jesteśmy za ochroną klimatu i oczekujemy tutaj poważnego planu" - dodał.

Strategia klimatyczna, nad którą od jakiegoś czasu pracuje UE, ma wyznaczać nowe cele dotyczące redukcji gazów cieplarnianych i zdecyduje o tym, jaki będzie kształt unijnej polityki w tym zakresie na najbliższe dekady. Scenariusz, który zakłada, że do 2050 r. unijna gospodarka będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, oznacza, że będzie ona tyle samo pochłaniała, co emitowała gazów cieplarnianych.

Warszawa sprzeciwiła się zapisom ze szczytu m.in. z powodu braku wyliczeń, jakie będą koszty nowego celu. W projekcie wniosków znalazły się wprawdzie sformułowania o tym, że transformacja miałaby być tak przeprowadzona, żeby chronić europejską konkurencyjność, zapewniać sprawiedliwość i brać pod uwagę uwarunkowania poszczególnych państw członkowskich, ale okazało się to niewystarczające.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: przesada 25.06.2019r. 09:53
Stanowisko negocjacyjne!? Kapitulanctwo klimatyczne wychodzi z ministra i rządu ...
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 27-06-2019r. 09:58 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: WD 25.06.2019r. 10:56
UE powinna skupić swój wysiłek zmniejszenia emisji CO2 do2050 r. na negocjacjach z głównymi emitentami jak: ASA,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE