ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ceny rosyjskiego węgla w Europie najniższe od 2016 r.
25.06.2019r. 13:47

Ciepła zima i związane z nią niższe zapotrzebowanie na węgiel i większe zakupy LNG spowodowały, że ceny rosyjskiego surowca w Europie osiągnęły poziom najniższy od czerwca 2016 r. - czytamy w BiznesAlert.pl.

Według wyliczeń Wiedomosti cena tony rosyjskiego węgla w porcie w łotewskiej Rydze wynosi 47 dolarów. Zdaniem analityków wspomniana jest ona niższa od kosztów wydobycia i transportu, która obecnie wynosi 50-55 dolarów za tonę. To oznacza, że w ciągu ostatnich miesięcy rosyjskie spółki węglowe przynosiły straty.

Jako główny powód spadków cen była ciepła zima w Europie, nadwyżka węgla w składach oraz także rosnący trend zastępowania tego surowca dostawami LNG, do czego zachęcają niskie ceny paliwa.
Według ekonomistów w drugiej połowie 2019 roku może dojść do jeszcze większych spadków cen węgla. Wierzą oni, że niższy popyt na surowiec w Europie uda się częściowo zrekompensować dostawami do państw azjatyckich. Pełne pokrycie ubytków nie jest możliwe, co ma związek z ograniczoną dostępnością taboru kolejowego. W efekcie marże rosyjskich spółek węglowych spadną z ok. 10 do 2-3 dolarów za tonę węgla. Dostawcy surowca próbują uzyskać rabaty od firm transportowych i operatorów węglarek, aby w ten sposób obniżyć koszty dostawy surowca, i tym samym utrzymać rentowność jego eksportu na rynki europejskie.
Wiedomosti , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE