ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Uzbekistan realizuje plany rozwoju energetyki jądrowej
25.06.2019r. 15:08

Francuski Assystem podpisał w dniu 19 czerwca br. protokół ustaleń z Ministerstwem Energii Uzbekistanu w sprawie udzielenia pomocy przy
transformacji energetycznej kraju, która obejmuje podwojenie produkcji energii elektrycznej do 2030 r., poprzez zwiększenie mocy zainstalowanej z 13 do 27 GW.

Nowy miks energetyczny Uzbekistanu obejmie rozwój jądrowych zdolności produkcyjnych oraz opartych o nowe źródła wytwarzania, takie jak gaz i energia wiatru. Umowa przewiduje utworzenie wspólnego przedsięwzięcia do końca roku. Assystem przekazał, że jego rola polegałaby na "projektowaniu, koordynowaniu i zarządzaniu projektami, aby umożliwić wprowadzenie nowego miksu energetycznego Uzbekistanu, w tym nowej infrastruktury produkcyjnej, sieci przesyłowej i dystrybucji energii elektrycznej".

Jak wynika z informacji prasowych Państwowego Komitetu Geologii i Zasobów Mineralnych Uzbekistanu (Goskomgeo) tego samego dnia francuska firma Orano Mining poinformowała, że zamierza utworzyć spółkę joint venture zajmującą się poszukiwaniem i wydobyciem uranu w Uzbekistanie w regionie Navoi, "Orano i Goskomgeo utworzą wspólne przedsięwzięcie w celu poszukiwania i produkcji uranu, przygotowano projekt porozumienia w sprawie utworzenia przedsiębiorstwa", przekazał Goskomgeo. Wspólne przedsięwzięcie ma powstać do końca lipca.
Nowe przedsiębiorstwo przeprowadzi eksplorację w trzech obiecujących rejonach występowania uranu w pokładach piaskowca - północnego i południowego Dzhengeldy i Yangikuduk. Jeśli badania przyniosą pozytywne wyniki, określona zostanie zasobność złoży i opracowany plan sprzedaży uranu. Kapitał docelowy przedsięwzięcia wyniesie 34,5 miliona USD, a Orano będzie właścicielem 51 proc. udziałów w formie gotówki, sprzętu technicznego i technologii. Według Goskomgeo, zbadane i szacowane zasoby uranu wynoszą około 190 000 ton, z czego ponad 140 000 ton to złoża w pokładach piaskowca, a 47 000 ton w czarnych łupkach. Złoża w piaskowcu, które są łatwiej dostępne dla wydobycia i nie były wcześniej oferowane inwestorom zagranicznym, są częścią bazy zasobów Kombinatu Górniczo-Hutniczego Navoi. Kombinat ma monopol na wydobycie, wzbogacanie i eksport uranu w Uzbekistanie.

W maju rosyjska państwowa korporacja jądrowa Rosatom i ministerstwo energii Uzbekistanu podpisały umowę na wykonanie badań lokalizacyjnych dla elektrowni jądrowej. Rosatom planuje budowę dwóch bloków jądrowych rosyjskiej konstrukcji WWER-1200 o całkowitej mocy 2,4 GWe. Na lokalizację elektrowni wstępnie wybrano rejon Forish w obwodzie Jizzakh, na płd.-zach. od stolicy kraju Taszkentu. Energetyka jądrowa ma pokrywać około 15 proc.
potrzeb energetycznych Uzbekistanu do roku 2030.
NEInt , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE