ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prace przy budowie elektrowni jądrowej Kursk II znacznie wyprzedzają harmonogram
26.06.2019r. 08:53

Generalny wykonawca, grupa ASE (AtomStroyExport - oddział inżynieryjny państwowego koncernu jądrowego Rosatom) poinformował, że 17 czerwca br., na 72 dni przed planowanym terminem zostało zakończone betonowanie płyty fundamentowej (basemat) pod budynkiem reaktora Kursk II-2.

Do wykonania płyty zużyto ponad 16 700 metrów sześciennych samozagęszczającej się mieszanki betonowej. Betonowanie odbywało się przez w sposób ciągły przez całą dobę, przy stałym monitorowaniu jakości mieszanki. Po osiągnięciu przez beton niezbędnej wytrzymałości i przeprowadzeniu wszystkich wymaganych badań laboratoryjnych rozpocznie się montaż zbrojonych bloków i betonowanie ścian budynku reaktora (obudowy bezpieczeństwa). Przed końcem 2019 r. planowane jest zainstalowanie pierwszego wielkogabarytowego ciężkiego sprzętu w bloku 2 - chwytacza stopionego rdzenia. Obecnie na placu budowy pracuje ponad 2800 osób.

Rzecznik ASE poinformował, że wszystkie zadania realizowane są z wyprzedzeniem. Instalacja chwytacza rdzenia na bloku Kursk II-1 została zakończona w lutym br. - 145 dni przed planowanym terminem.

Wiceprezes ASE i dyrektor projektu Kursk Alexey Dery przypisuje te postępy prac dobrej koordynacji na budowie i efektywnej pracy specjalistów i menedżerów oddziału ASE w Kursku, a także podwykonawców w dziale inżynierii - Trest RosSEM i Energospetsmontazh.

Elektrownia Kursk II ma zastąpić bloki RBMK działające dotychczas w EJ Kursk. Będzie składać się z w dwóch bloków wyposażonych w reaktory WWER-TOI, każdy o mocy 1255 MWe. Generalnym projektantem jest Atomenergoprojekt (część Grupy ASE), a generalnym wykonawcą jest Grupa ASE. WWER-TOI jest reaktorem ewolucyjnym, którego konstrukcja oparta jest na generacji WWER-1200.
"Budowa obu bloków energetycznych w Kursk II jest obecnie w fazie aktywnej" - powiedział Dery. "Zespół projektowy ponosi główną odpowiedzialność za budowę pierwszej referencyjnej elektrowni jądrowej z reaktorami WWER-TOI. Jednocześnie należy zauważyć, że przy realizacji tego projektu powstał solidny, wydajny zespół, który jest w stanie skutecznie rozwiązać wszystkie postawione przed nim zadania".

W czerwcu reaktor WWER-TOI został oficjalnie certyfikowany przez Organizację ds. Wymagań Europejskich Przedsiębiorstw Energetycznych (European Utility Requirements - EUR) i jest w pełni zgodny z wymaganiami EUR dotyczącymi bezpieczeństwa i efektywności pracy elektrowni jądrowych.

Obecnie Rosja planuje seryjną budowę elektrowni jądrowych z reaktorami WWER-TOI zarówno w kraju, jak i na eksport.
NEInt , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE