ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Bezpieczniki mają moc
26.06.2019r. 12:24

Ponad 1000 nauczycieli skorzystało już z materiałów dydaktycznych zamieszczonych na portalu edukacyjnym Bezpieczniki TAURONA. Dzięki pobranym scenariuszom lekcji, filmom instruktażowym, quizom czy konkursom, mogli przeprowadzić ciekawe lekcje przybliżające uczniom zagadnienia związane z elektrycznością.

Bezpieczniki TAURONA to program edukacyjny, którego celem jest przekazywanie dzieciom i młodzieży wiedzy o bezpiecznym korzystaniu z energii elektrycznej. Od dwóch lat dzieje się to za pośrednictwem multimedialnej platformy edukacyjnej www.edukacja.bezpieczniki.tauron.pl
Rejestracja na platformie jest bezpłatna i dostępna dla szkół podstawowych w całej Polsce. Tylko w ostatnim roku szkolnym liczba odsłon portalu przekroczyła 100 tysięcy. Same scenariusze lekcji zanotowały ponad 10 tysięcy odsłon, z czego najpopularniejsze to "Dlaczego żarówka świeci" i "Przepływ prądu elektrycznego z elektrowni do domu".

W ostatnim roku szkolnym na platformie pojawiło się wiele nowych materiałów edukacyjnych. Moduły lekcji dla klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej, pięć nowych filmów edukacyjnych, wydanie pierwszej w Polsce książeczki o energetykach, dostosowanie materiałów do potrzeb uczniów niepełnosprawnych - to tylko niektóre nowości. Z materiałów dydaktycznych przygotowanych przez TAURON Dystrybucja skorzystało już ponad 1000 nauczycieli z całej Polski.

Nauczyciele wystawiają oceny

W lutym wśród nauczycieli fizyki TAURON przeprowadził badanie, którego celem było poznanie potrzeb edukacyjnych i problemów w nauczaniu fizyki.
- Wszystkie opinie nauczycieli, czy te usłyszane w wywiadach, czy te oceniające scenariusze zajęć są dla nas niezwykle cenne. To właśnie potrzeby nauczycieli wyznaczają kierunek rozwoju naszej platformy. Ważne jest także to, że szkoły korzystają z naszych materiałów jako wiarygodnego źródła wiedzy o elektryczności - mówi Beata Boryczko, koordynator programu Bezpieczniki TAURONA.

Poza badaniem opinii i potrzeb nauczycieli, cennych informacji dostarczają oceny pedagogów, którzy już skorzystali z materiałów dydaktycznych znajdujących się na platformie. Dzięki ponad 160 opiniom wiadomo, że filmy pomagają pokazać doświadczenia, które nie zawsze można przeprowadzić w warunkach szkolnych, a dzięki eksperymentom uczniowie uczą się jak formułować wnioski i przekładać je na prawa fizyki. Quizy natomiast są wykorzystywane do sprawdzenia i utrwalenia wiadomości. Kompletne scenariusze zajęć okazują się przydatne dla młodych nauczycieli i nauczycieli innych przedmiotów, którzy przekwalifikowują się na nauczanie fizyki. Natomiast nauczyciele z wieloletnim stażem chętnie korzystają z poszczególnych elementów scenariuszy, dzięki którym ich lekcje stają się ciekawsze.

- Naszym uczniom bardzo spodobała się interaktywna forma lekcji zaproponowanych na portalu edukacyjnym TAURONA, w których wykorzystano różnorodne doświadczenia, konkursy oraz filmy. Zdobyta w ten sposób wiedza była bardziej zrozumiała, ciekawa i fascynująca. Uważamy, ze platforma e-learningowa, umożliwia stały dostęp do oferty edukacyjnej i pozwala na bieżąco wykorzystywać ją w procesie dydaktycznym - napisała na portalu Małgorzata Juszczyk, nauczyciel z Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 10 w Wałbrzychu.

Mam przyjaciela energetyka

Na początku roku TAURON wydał pierwszą w Polsce książeczka dla dzieci przybliżającą tajniki codziennej pracy energetyków. Jej głównym bohaterem jest elektromonter Adam, który zabiera czytelników w podróż po świecie "prądu". Książeczka powstała we współpracy z jednym z największych wydawnictw książek w Polsce i stanowi uzupełnienie tematów poruszanych na platformie Bezpieczniki TAURONA.

Do wszystkich szkół zgłoszonych do programu TAURON wysłał po kilka egzemplarzy książeczki w celu zasilenia szkolnych bibliotek. O wymagającej pracy elektromonterów opowiadali również sami energetycy podczas pięciu wydarzeń specjalnych zorganizowanych w szkołach w woj. śląskim, opolskim, dolnośląskim i małopolskim.

O prądzie bez barier

Platforma edukacyjna Bezpieczniki TAURONA to gotowe scenariusze zajęć, inspirujące eksperymenty, gry, quizy i filmy edukacyjne. Obecnie na platformie dostępnych jest 12 filmów i wszystkie zostały dostosowane nie tylko do wymagań programowych MEN, ale również do możliwości uczniów niepełnosprawnych. Są to wersje z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących oraz z językiem migowym. Dzięki temu mogą z nich korzystać również Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze, szkoły specjalne i integracyjne.

Zespół naukowców Bezpieczników TAURONA w ostatnich miesiącach odwiedził kilka placówek dla uczniów niepełnosprawnych, m.in. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Integracyjnych w Legnicy, czy też Ośrodek RAFA dla dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Wodzisławiu Śląskim. W szkołach tych zrealizowano zajęcia edukacyjne dla blisko 200 dzieci.

- Przygotowanie i prowadzenie zajęć edukacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych jest dużym wyzwaniem dla ekipy naukowców związanych z programem - mówi Beata Boryczko - Trzeba nie tylko wybrać tematy do zaprezentowania, ale także dostosować eksperymenty i pomoce naukowe do potrzeb konkretnych niepełnosprawności. Jako firma odpowiedzialna społecznie czujemy się w obowiązku, aby podejmować działania służące wyrównywaniu szans i dostępu do edukacji dla dzieci niepełnosprawnych - dodaje koordynator programu w TAURON Dystrybucja.
Tauron

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE