ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ukraiński rząd ustalił górny pułap taryf za ciepło
26.06.2019r. 16:41

Rząd Ukrainy ustalił górny pułap cen ciepła, by wyrównać stawki dla jego odbiorców w różnych regionach kraju - poinformował minister sprawiedliwości Pawło Petrenko. Decyzja ta może wywołać spięcia w relacjach Kijowa z międzynarodowymi instytucjami finansowymi.

"Dlaczego w jednych miastach cena 1 gigakalorii wynosi 2 tys. hrywien (ok. 287 zł), w innych 1,3 tys. (ok. 186 zł) i dlaczego ta różnica jest tak ogromna? Uważam, że nie jest to prawidłowe. Ceny gazu, energii elektrycznej i zapłaty w tym sektorze są na całej Ukrainie jednakowe, a taryfy są różne" - oświadczył premier Wołodymyr Hrojsman, przemawiając na posiedzeniu rządu.

Według komunikatu Rady Ministrów poparła ona projekt wyznaczenia górnego poziomu taryfy za ciepło w wysokości 1,4 tys. hrywien (ok. 200 zł) za 1 gigakalorię.

Ukraińskie media zwracają uwagę, że decyzję w tej sprawie podjęto przed wyznaczonymi na 21 lipca przedterminowymi wyborami do parlamentu. Premier prowadzi do nich partię Ukraińska Strategia Hrojsmana.
Media podkreślają także, że przeciwko decyzji rządu wystąpiło dwoje ministrów: gospodarki komunalnej Hennadij Zubko i finansów Oksana Makarowa. Ocenili oni, że wyznaczenie górnego pułapu stawek za ciepło wiąże się z dużym ryzykiem ekonomicznym i politycznym.

Może to dotyczyć m.in. współpracy Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, który w grudniu zatwierdził nowy, 14-miesięczny program pomocy dla Kijowa, opiewający na 3,9 mld USD. Pierwsza transza w wysokości 1,4 mld USD została już wypłacona. Decyzja w sprawie drugiej transzy zapadnie po wyborach parlamentarnych i utworzeniu nowego rządu.

Podstawą do wydzielenia pomocy są dokonywane co pół roku oceny realizacji wymogów MFW wobec ukraińskich władz. Należy do nich m.in. urynkowienie cen gazu i ciepła.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE