ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fińska prezydencja chce w tym roku zgody UE na neutralność klimatyczną
26.06.2019r. 18:30

Premier Finlandii Antti Rinne zapowiedział w środę w Helsinkach, że chce, by w czasie prezydencji jego kraju, czyli w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, UE zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

"UE powinna odgrywać rolę globalnego lidera w działaniach klimatycznych - to kluczowe dla UE i dla całego świata. Mamy nadzieję, że będziemy pracować z innymi krajami członkowskimi w sprawie tego, jak UE może stać się neutralna klimatycznie. Naszym celem jest znalezienie porozumienia w sprawie strategii na 2050 r. do końca tego roku" - powiedział na spotkaniu z unijnymi korespondentami Rinne.

Finlandia 1 lipca przejmuje na pół roku stery w UE i będzie miała duży wpływ na dyskusje w tej sprawie. Kwestia neutralności energetycznej stała się jednym z ważniejszych tematów zeszłotygodniowego szczytu UE. Większość państw unijnych chciała zgodzić się na zapisy, że jest to cel UE na 2050 r., ale Polska, Czechy i Węgry sprzeciwiły się temu.

Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył później, że Warszawa chce znać konkrety, a nowe zobowiązania muszą być obwarowane mechanizmami, które będą kompensować poniesienie przez Polskę kosztów transformacji energetycznej.

Szef rządu Finlandii mówił, że nie cztery, jak podają media, ale trzy państwa były sceptyczne co do przyjęcia zapisów mówiących o neutralności klimatycznej w 2050 r. "Nie miałem wrażenia w czasie dyskusji, że one blokują (ten cel - PAP), ale że chcą mieć trochę więcej informacji, jak cel na 2050 r. będzie wpływał na ich gospodarki. Sądzę, że również te trzy kraje członkowskie zaakceptują ten cel w ciągu kilku miesięcy" - oświadczył Rinne.
Szef fińskiego rządu nie powiedział jednak, jak chce przekonać Warszawę, Budapeszt i Pragę, żeby tak się stało. Pytany, czy do tego mógłby być wykorzystany wieloletni budżet UE, o którym rozmawiają teraz państwa członkowskie, odparł, że musi być on zrównoważony.

"Nie wiem na tym etapie, jakie są oczekiwania tych krajów, najpierw muszę usłyszeć czego chcą, a potem możemy zastanawiać się nad tym pytaniem - podkreślił. - Klimat to jedno duże zagadnienie dla wszystkich w UE i na świecie. Dlatego musimy znaleźć drogę, żeby utrzymać jedność Europy w tej sprawie".

Strategia klimatyczna, nad którą od jakiegoś czasu pracuje UE, ma wyznaczać nowe cele dotyczące redukcji gazów cieplarnianych i zdecyduje o tym, jaki będzie kształt unijnej polityki w tym zakresie na najbliższe dekady. Scenariusz, który zakłada, że do 2050 roku unijna gospodarka będzie neutralna pod względem emisji CO2, oznacza, że będzie ona tyle samo pochłaniała, co emitowała gazów cieplarnianych.

Warszawa sprzeciwiła się zapisom ze szczytu m.in. przez brak wyliczeń, jakie będą koszty nowego celu. W projekcie wniosków były wprawdzie sformułowania o tym, że transformacja miałaby być tak przeprowadzona, by chronić europejską konkurencyjność, zapewniać sprawiedliwość oraz brać pod uwagę uwarunkowania poszczególnych państw członkowskich, ale okazało się to niewystarczające.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: cyborg 26.06.2019r. 20:18
Ciekawa jest relacja premiera Rinne dotycząca zachowania polskiego premiera na klimatycznym szczycie europejskim.... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 27-06-2019r. 12:48 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE