ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Uniserv S.A. po raz kolejny laureatem "Oskara budownictwa"
28.06.2019r. 06:31

25 czerwca b.r. jury prestiżowego konkursu BUDOWA ROKU 2018 wyróżniło Uniserv S.A. Nagrodą I stopnia w kategorii: obiekty oceniane indywidualnie za realizację chłodni kominowej będącej częścią bloku energetycznego 910MW, który Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o. planuje uruchomić do końca b.r. Wyjątkowa konstrukcja, kształt hiperboloidy obrotowej oraz proporcje pozwalające ją porównać do skorupki jajka, zostały docenione przez sąd konkursowy.

29 edycja BUDOWY ROKU

Konkurs Budowa Roku - prestiżowy przegląd osiągnieć polskiego budownictwa kubaturowego i infrastrukturalnego - organizowany przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, przy udziale Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, służy promocji obiektów, na których osiągnięto wyróżniające się wyniki realizacyjne.

Jak podkreśla Ryszard Trykosko - Przewodniczący PZITB, z uwagi na wysokie kryteria związane z oceną funkcjonalności obiektu, zastosowaniem nowoczesnych technologii, jakością robót, spełnieniem wymagań BHP, a także wpływem inwestycji na środowisko naturalne i gospodarkę regionu, ocenie sądu konkursowego od blisko 30 lat poddają się najlepsi z najlepszych.

Uniserv S.A. jest laureatem tej prestiżowej nagrody już po kolejny. Po raz pierwszy jury konkursu przyznało firmie Nagrodę II stopnia w konkursie BUDOWA ROKU 2008.Nietypowa konstrukcja

Chłodnia kominowa w Jaworznie jako wymagający obiekt inżynierski była pieczołowicie weryfikowana w specjalnej kategorii: obiekty oceniane indywidualnie. Uwagę komisji konkursowej zwróciły wyjątkowa konstrukcja, kształt hiperboloidy obrotowej i proporcje pozwalające porównać ją do skorupki jajka.

- Główny element konstrukcyjny - komin wywiewny chłodni jest powłoką cienkościenną o bardzo dużej średnicy (na dole wymiar osiowo 130 m) i wysokości (181,5 m) oraz niewielkiej grubości (na przewężeniu 22 cm). Taka konstrukcja na etapie prac projektowych wymagała zastosowania zarówno odpowiednich metod obliczeniowych, jak i materiałów konstrukcyjnych, a na etapie realizacji, doboru optymalnej technologii wznoszenia powłoki, w tym przypadku autorskiej metody firmy Uniserv - wyjaśnia Leszek Szczygieł - Dyrektor Rozwoju Uniserv S.A.

Zasada działania

Zadaniem komina wywiewnego chłodni jest wywoływanie ciągu powietrza niezbędnego do odpowiedniej wymiany ciepła w jej urządzeniach technologicznych. Chłodnia jest zintegrowana z układem odprowadzającym oczyszczone spaliny z kotła. Zastosowana technologia chłodzenia ma na celu maksymalne obniżenie oddziaływania na środowisko i uniknięcie konieczności budowy komina. Odpylone spaliny, oczyszczone w instalacjach odsiarczania i odazotowania są transportowane do chłodni specjalnym kanałem o średnicy niemal 9 m, wprowadzonym do chłodni na poziomie około 45 m. To rozwiązanie, dzięki wyższemu wyniesieniu spalin w stosunku do tradycyjnego komina, minimalizuje oddziaływanie na środowisko. Ponadto chłodnia została wyposażona w tłumiki, dzięki którym obiekt nie podniesie poziomu hałasu na granicy terenów chronionych wokół elektrowni.Organizacja procesu budowlanego

Komisja konkursowa zwróciła uwagę, iż budowlę realizowano w terminie i zgodnie z najwyższymi standardami zarządzania projektem budowlanym.
- Budowa i prace montażowe były prowadzone w systemie zmianowym 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu przez 13 miesięcy. Dzięki rygorystycznemu przestrzeganiu standardów bezpieczeństwa pracy, w trakcie realizacji projektu, nie odnotowano wypadków przy pracy, ani żadnego incydentu środowiskowego. Obecnie Grupa Uniserv rozwija dynamicznie działalność w zakresie instalacji ochrony środowiska oraz odnawialnych źródeł energii. Otrzymana nagroda to potwierdzenie naszego unikatowego know how w zakresie systemów chłodzenia wody przemysłowej, na które pracowaliśmy ponad 30 lat, ale również jakości robót z czego Uniserv jest znany - podsumowuje Dionizy Boryczko - Prezes Zarządu Uniserv S.A.

O Inwestycji

Inwestorem budowy jest Nowe Jaworzno Grupa Tauron Sp. z o.o. Formuła realizacji inwestycji obejmuje podział projektu na kontrakt główny - kotłownia, maszynownia, obiekty IOS - realizowany przez konsorcjum RAFAK0 S.A. - Mostostal Warszawa S.A. oraz 12 gospodarek pomocniczych i towarzyszących. Projekt, dostawę, montaż, uruchomienie oraz przekazanie do eksploatacji chłodni kominowej RAFAKO S.A., poprzez generalnego podwykonawcę tj. E003B7 sp. z o.o., zleciło Uniserv S.A.

Grupa Uniserv S.A.

UNISERV S.A. jest holdingiem firm świadczących specjalistyczne usługi inżynieryjno - budowlane dla przemysłu. W ramach Grupy Kapitałowej firma realizuje w pełnym zakresie nowe obiekty przemysłowe i energetyczne, a także remonty i modernizacje już istniejących. Od ponad 30 lat Uniserv doskonali technologię i buduje pod klucz instalacje obiegu wody chłodzącej i przemysłowej, systemy odprowadzania spalin oraz magazynowania produktów sypkich. Kompetencje technologiczne i potencjał inżynieryjno-budowlany pozwala firmie rozwijać instalacje ochrony środowiska oraz odnawialne źródła energii. Na swoim koncie Uniserv ma liczne realizacje dla czołowych przedsiębiorstw z branży energetyki zawodowej i przemysłowej, hutnictwa metali żelaznych i nieżelaznych oraz szkła, koksowni, przemysłu chemicznego, petrochemicznego, cementowego i innych.
Aktualnie Uniserv prowadzi liczne projekty dla największych polskich przedsiębiorstw. W trakcie realizacji są m.in kontrakty dotyczące inwestycji w NPA Skawina, Tameh Polska Sp. z o. o., a także projekty dla największych polskich rafinerii PKN Orlen i LOTOS, czy przedsiębiorstw przemysłu cementowego (Górażdże i WARTA).

W skład Grupy Kapitałowej wchodzą Uniserv S.A., Uniserv Budownictwo S.A., Uniserv Jarosław Sp. z o.o., Prowbud Sp. z o. o., Dynamiks Sp. z o.o., Biuro Studiów i Projektów Chłodni Energetycznych Projchłod Sp. z o.o.
Materiały: Biuro Prasowe Uniserv S.A.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Agniecha 28.06.2019r. 10:29
Chłodnia jak chłodnia. Co w tym nadzwyczajnego?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE