ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dąbrowski: transformacja energetyczna kosztowałaby Polskę ok. 900 mld euro
28.06.2019r. 10:42

Transformacja energetyczna kosztowałaby Polskę ok. 900 mld euro, a podczas rozmów o ramach finansowych w UE proponowano kwoty rzędu ok. 5 mld euro - mówił w Londynie Tomasz Dąbrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, cytowany przez "Financial Times".

Przy utrzymaniu stabilności sieci przejście Polski na energetykę bezwęglową kosztowałoby ok. 900 mld euro - ocenił Dąbrowski na konferencji w Londynie, poświęconej strategiom transformacji energetycznej. "W czasie dyskusji nad rocznymi ramami finansowymi w UE proponowano sumę ok. 5 mld euro" - dodał. "Kiedy porówna się te obie wartości, widać ogromną lukę" - podkreślił.

W przypadku Polski przyjęcie zapisów UE mówiących o neutralności energetycznej, wymagałoby "pewnego rodzaju mechanizmu kompensacyjnego, stanowiącego ekwiwalent kosztów, które musimy ponieść, lub przynajmniej byłby do nich bardzo zbliżony" - zauważył podsekretarz stanu.

Dąbrowski wskazał, że sprawa tego, kto zapłaciłby za transformację, stanowi "kluczowy punkt sporny".

"Prawdopodobnie podejmiemy to zobowiązanie, ale musimy wiedzieć, jaki będzie tego koszt i w jaki sposób możemy zminimalizować skutki społeczne całej transformacji" - mówił. Poinformował, że temat ten będzie poruszany przez unijnych liderów pod koniec roku.
Kwestia neutralności energetycznej stała się jednym z ważniejszych tematów zeszłotygodniowego szczytu UE. Większość państw unijnych chciała zgodzić się na zapisy, że jest to cel UE na 2050 r., ale Polska, Czechy, Węgry i Estonia sprzeciwiły się temu.

Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył później, że Warszawa chce znać konkrety, a nowe zobowiązania muszą być obwarowane mechanizmami, które będą kompensować poniesienie przez Polskę kosztów transformacji energetycznej.

Plany UE, aby do 2050 r. Europa stała się neutralna dla klimatu, wiążą się z koniecznością ograniczania emisji CO2 pochodzącego ze spalania paliw kopalnych.

Dodaj nowy Komentarze ( 25 )

KOMENTARZE ( 11 )


Autor: bax 28.06.2019r. 11:17
ślepcy! ciągle widzą tylko zagrożenia dla tej swojej starej zrujnowanej ale politycznie zmajoryzowanej energetyki, a nie szanse i zalety jakie niesie bezemisyjna gospodarka. Przy obecnym postępie technicznym odejście od węgla wymuszą technologia ekonomia nawet znacznie szybciej niż do 2050
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: S3XY 28.06.2019r. 12:03
Średnica naszej Ziemi wynosi ok. 6730 km. Warstwa powietrza, o które konkurują silniki spalinowe z człowiekiem to ok. 8 km. Jeśli nie zadbamy o oddychanie to się udusimy jeśli wcześniej nie usmażymy lub umrzemy na raka. Te wyliczanki wtedy będą jeszcze mniej nieistotne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: S3XY 28.06.2019r. 12:07
Średnica naszej Ziemi wynosi ok. 6730 km. Warstwa powietrza, o które konkurują silniki spalinowe z człowiekiem to ok. 8 km. Jeśli nie zadbamy o oddychanie to się udusimy jeśli wcześniej nie usmażymy lub umrzemy na raka. Te wyliczanki wtedy będą jeszcze mniej nieistotne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sum 28.06.2019r. 12:32
Jeśli pana zdaniem wymusi ekonomia, to po co ten handel ditlenkiem, po co te działania KE i dyskusje w RE, PE. Problem polega na tym, że są to działania wbrew ekonomii, wbrew trendom światowym i nieuzasadnione ekonomicznie. Inaczej nie byłoby żadnego problemu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: nn 28.06.2019r. 16:02
człowieku nie rozumiesz ekonomii. Węgiel jest tani tylko wówczas, gdy nie uwzględnisz w cenie energii kosztów, które ponosi całe społeczeństwo jak: przedwczesne zgodny, leczenie chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza, emerytury górnicze, większe koszty zaopatrzenia w wodę w okolicach kopalń odkrywkowych itp itd. Dolicz te koszty do ceny energii z węgla i zobaczysz jaka ona jest konkurencyjna, gdyż na razie te koszty pokrywamy z podatków. I właśnie uwzględnieniu tych kosztów w cenie energii służy handel emisjami. Rozumiesz czy jeszcze nie?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: taktak 28.06.2019r. 20:57
Rutynowa demagogia zielonych. CO2 nie jest szkodliwe dla zdrowia. Elektrownie węglowe w UE muszą być wyposażone w wysokowydajne filtry,więc nie trują ludzi. A emerytury górnicze zawsze można znieść, bo to jest dotacja do uzwiązkowanego lobby, nie do energetyki węglowej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: nn 28.06.2019r. 23:57
Niestety rutynowo nic nie rozumiesz, tak jak większość w tym kraju. Dlatego jest to zaścianek energetyczny
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Obserwator 02.07.2019r. 11:58
Jeżeli prawie nikt Ciebie nie rozumie w "tym kraju" zawsze masz wybór i możesz wyjechać tam, gdzie będziesz zrozumiany.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: elo 04.07.2019r. 08:44
strzelasz komunałami i obrażasz myślących inaczej. Mowa nienawisci to standard w wykonaniu takich jak ty.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Dynamites 28.06.2019r. 15:17
Cwane panstwa europy zachodniej chca nam wcisnac swoje produkty aby nas uzaleznic od siebie!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Andre 01.07.2019r. 08:43
Tak jest spisek przeciwko Polsce, bardzo bogaty kraj warto go okraść!!! Nie udało im się Ciebie oszukać, spryciarz.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE