ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dąbrowski: transformacja energetyczna kosztowałaby Polskę ok. 900 mld euro
28.06.2019r. 10:42

Transformacja energetyczna kosztowałaby Polskę ok. 900 mld euro, a podczas rozmów o ramach finansowych w UE proponowano kwoty rzędu ok. 5 mld euro - mówił w Londynie Tomasz Dąbrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, cytowany przez "Financial Times".

Przy utrzymaniu stabilności sieci przejście Polski na energetykę bezwęglową kosztowałoby ok. 900 mld euro - ocenił Dąbrowski na konferencji w Londynie, poświęconej strategiom transformacji energetycznej. "W czasie dyskusji nad rocznymi ramami finansowymi w UE proponowano sumę ok. 5 mld euro" - dodał. "Kiedy porówna się te obie wartości, widać ogromną lukę" - podkreślił.

W przypadku Polski przyjęcie zapisów UE mówiących o neutralności energetycznej, wymagałoby "pewnego rodzaju mechanizmu kompensacyjnego, stanowiącego ekwiwalent kosztów, które musimy ponieść, lub przynajmniej byłby do nich bardzo zbliżony" - zauważył podsekretarz stanu.

Dąbrowski wskazał, że sprawa tego, kto zapłaciłby za transformację, stanowi "kluczowy punkt sporny".

"Prawdopodobnie podejmiemy to zobowiązanie, ale musimy wiedzieć, jaki będzie tego koszt i w jaki sposób możemy zminimalizować skutki społeczne całej transformacji" - mówił. Poinformował, że temat ten będzie poruszany przez unijnych liderów pod koniec roku.
Kwestia neutralności energetycznej stała się jednym z ważniejszych tematów zeszłotygodniowego szczytu UE. Większość państw unijnych chciała zgodzić się na zapisy, że jest to cel UE na 2050 r., ale Polska, Czechy, Węgry i Estonia sprzeciwiły się temu.

Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył później, że Warszawa chce znać konkrety, a nowe zobowiązania muszą być obwarowane mechanizmami, które będą kompensować poniesienie przez Polskę kosztów transformacji energetycznej.

Plany UE, aby do 2050 r. Europa stała się neutralna dla klimatu, wiążą się z koniecznością ograniczania emisji CO2 pochodzącego ze spalania paliw kopalnych.

Dodaj nowy Komentarze ( 25 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Zygmunt Parczewski 01.07.2019r. 13:14
To b.ważna wypowiedź przedstawiciela ME i całego rządu R.P. Jednak taka ogólnikowa wypowiedź rodzi głównie pytania: (a) jak pan Dąbrowski i rząd RP definiuje transformację energetyczną? Czy jako łańcuch dostaw paliw i energii, czy też włącza zmiany sposobu ich użytkowania u odbiorców końcowych? Odpowiedź na to pytanie może radykalnie zmienić perspektywę, w tym koszty transformacji; (b) jak ma wyglądać rozkład w czasie tych kosztów? To kluczowe do oceny realnej zdolności transformacji, a nie tylko jej strony deklaratywnej; (c) w jaki sposób dokonano oszacowania tych nakładów, tj. czy na palcach, czy w oparciu o modele - jakie? - oraz - przy jakich założeniach? Założenia zarówno tempa rozwoju, jak też zmian efektywności użytkowania paliw i energii, a ogólniej zmian struktury popytu na paliwa i energię?
Przy okazji chciałbym delikatnie przestrzec przed nadmiernym huraoptymizmem, a wręcz 'owczym pędem' w dążeniu do totalnej 'elektryfikacji całej gospodarki narodowej. Takie działanie może okazać się niezwykle ryzykowne dla bezpieczeństwa dostaw paliw i energii do odbiorców domowych, nie wspominając o tym, że 'bez niskoemisyjnych źródeł prądu to po prostu nie ma sensu.
Może pan minister Dąbrowski zechce poinformować portal cire.pl o metodyce oszacowania tych 900 mld EURO??? Z góry dziękuję
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sum 02.07.2019r. 07:15
A czy mógłby pan wyjaśnić co to jest "dążenie do totalnej 'elektryfikacji całej gospodarki narodowej"? I na czym polega ów owczy pęd? Czyżby miał pan propozycję dla firm polegającą na przejściu na maszyny parowe lub silniki spalinowe i oświetlenie z kaganków?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zygmunt Parczewski 03.07.2019r. 08:38
bardzo proszę p. 'Sum' - to zjawisko dążenia za wszelką cenę (ja tak uważam) do przyśpieszonej 'elektryfikacji' ciepłownictwa (ogrzewnictwa, w którym elektryczność obecnie stanowi ok. 2-3%), oraz elektryfikacji transportu drogowego - szczególnie samochodów osobowych. A to gigantyczne wydatki bezpośrednie (w tym dotacje dla bogatych właścicieli prywatnych i instytucjonalnych) oraz pośrednie - infrastruktura dystrybucyjna i wytwórcza. Ponadto w krótszym czasie zwiększony import elektryczności i mocy, co przy problemach sieciowych dodatkowo ogromnie zwiększy obciążenia budżetowe. Piszę o tym w sytuacji, w której: a) mamy 'czarną' elektroenergetykę; b) mamy niedorozwinięte formy najtańszego i krajowego dorobku w transporcie szynowym oraz publicznym - niskoemisyjnym (vide ' wysokoemisyjny prąd); c) mamy b.dobre, własne doświadczenia w rozwoju średnioemisyjnego i częściowo nowoczesnego - hybrydowego ciepłownictwa, bazującego na zdywersyfikowanej strukturze paliw, którą trzeba pilnie zmieniać i wykorzystać i majątek i doświadczenia krajowe, także zaplecza badawczego; d) nie mamy prawie żadnych szans na zdobycie znaczącej POZYCJI producenta e-vehicles (nie mam co do tego złudzeń). Owczy pęd - to naśladownictwo, niestety dość 'ślepe' innych, znacznie bogatszych państw, gdy można by podobne środki zainwestować w bardziej zrównoważony rozwój, z korzyścią dla społeczeństwa i budżetu. Bowiem działania obecne wydrenują budżet 'z dwu stron': a)inwestycyjnie - z nikłymi szansami na zwrot; b) dochodowo - ogromny ubytek dochodów z akcyzy, VAT i różnych parapodatków.
I co istotne - uzależnienie się prawie 'totalne' od elektryczności - w ciepłownictwie i transporcie drogowym (za wyjątkiem miast) może okazać się groźne w przypadku problemów z dostawą prądu - i tylko prądu. Jest wiele miar i ocen tego zjawiska nazywanego bezpieczeństwem energetycznym w każdym rozwiniętym kraju. Oczywiście krótko i skrótowo to opisałem, ale mam nadzieję, że w miarę zrozumiale... Są i inne konteksty takiego kierunku rozwoju, które mogą przynieść negatywne efekty, o ile nie będzie racjonalnego nadzoru i koordynacji działań. Na różnych szczeblach... Dziękuję za pytanie p. 'Sum'.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE