ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Weszła w życie nowelizacja ustawy o cenach energii. Co zmieni?
01.07.2019r. 10:59

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, prezydent podpisał nowelizację ustawy o cenach energii i weszła ona w życie jeszcze z końcem czerwca. Nowe przepisy oznaczają utrzymanie ubiegłorocznych cen za energię dla odbiorców końcowych - z wyjątkiem większych przedsiębiorstw, które muszą liczyć się z podwyżkami. Dla najbardziej energochłonnych firm rząd szykuje kolejną ustawę, która ma uchronić je przed znaczącymi wzrostami kosztów energii.

Dwa dni po uchwaleniu nowelizacji ustawy o cenach energii elektrycznej przez Senat, który nie zgłosił do wersji ustawy uchwalonej przez Sejm żadnych poprawek, podpisał ją prezydent Andrzej Duda, a przyjęte przepisy weszły w życie w ostatnich dniach czerwca.

Sejm, Senat, a następnie prezydent nie mieli zastrzeżeń do regulacji przygotowanych przez Ministerstwo Energii mimo, że - zdaniem choćby Biura Analiz Sejmowych czy ekspertów Konfederacji Lewiatan - wymagają one notyfikacji w Brukseli z uwagi na występowanie pomocy publicznej.

Nowelizacja ustawy "prądowej" zakłada, że ceny energii dla odbiorców - z wyjątkiem większych firm - zostaną zamrożone, ale tylko do końca tego roku.

Zapisy ustawy, która weszła w życie w weekend, stanowią, że przez cały 2019 rok ceny i stawki opłat za energię elektryczną dla odbiorców końcowych zostaną utrzymane na poziomie cen stosowanych w dniu 31 grudnia 2018 r. i nie wyższych niż ceny i stawki stosowane w dniu 30 czerwca ub.r.

Warunek utrzymania zeszłorocznych cen dla odbiorców, z wyjątkiem 15 mln odbiorców z grupy taryfowej G, to złożenie stosownego oświadczeniaw terminie 28 dni od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej, przedsiębiorstwu będącemu stroną umowy sprzedaży energii elektrycznej.

Oświadczenia należy złożyć do 27 lipca br. do właściwego przedsiębiorstwa energetycznego.

W przeforsowanej ekspresowo pod koniec 2018 r. ustawie "prądowej" przyjęto, obok zamrożenia cen energii, także zmniejszenie akcyzy na energię elektryczną z 20 do 5 zł za MWh oraz obniżenie o 95 proc. doliczanej do rachunków odbiorców końcowych opłaty przejściowej.

Pierwotnie przyjęta pod koniec grudnia 2018 r. ustawa o cenach energii zakładała ponadto utrzymanie dla wszystkich odbiorców w 2019 r. ubiegłorocznych stawek dystrybucji.

Ustawa doczekała się już jednak jednej nowelizacji, która została uchwalona w lutym pod wpływem uwag Komisji Europejskiej.

Bruksela wskazała, że ustawowe regulowanie stawek dystrybucji było niezgodne z unijnym prawem, które gwarantuje decyzyjność w tym zakresie krajowym regulatorom, czyli w naszym przypadku Urzędowi Regulacji Energetyki.

W wydanym w piątek komunikacie Ministerstwo Energii ocenia, że dzięki ustawie "prądowej" w pierwszej połowie 2019 r. ponad 90 proc. odbiorców końcowych nie płaciło wyższej ceny za energię elektryczną niż to miało miejsce w 2018 r.

ME zapewnia jednocześnie, że umowy pozostałych odbiorców, którzy w pierwszej połowie br. płacili za energię więcej niż w ubiegłym roku - mimo wejścia w życie ustawy o cenach energii z początkiem tego roku - mają zostać dostosowane najpóźniej w sierpniu, z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r.

Zgodnie z nowelizacją, spółki obrotu, którym ta ustawa narzuciła w tym roku sprzedaż energii po cenach z 2018 r., będą mogły ubiegać się o zwrot wynikający z zakupu energii na rynku hurtowym po wyższych cenach z tzw. Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, na którego budżet mają złożyć się przychody ze sprzedaży przez Polskę 55,8 mln praw do emisji CO2.

Aby jednak przepisy, które znalazły się w nowelizacji ustawy "prądowej", mogły być w pełni stosowane, konieczne jest jeszcze rozporządzenie. Ministerstwo Energii zapewnia, że wyda je w ciągu najbliższych trzech tygodni.
Większe firmy zapłacą więcej

Wdrożona teraz, druga nowelizacja ustawy "prądowej" nie zakłada przy tym utrzymania do końca 2019 r. ubiegłorocznych cen energii w przypadku średnich i dużych przedsiębiorstw, które muszą się liczyć ze wzrostem cen energii już od 1 lipca.

Dla tej grupy odbiorców autorzy nowelizacji przewidzieli możliwość uzyskania dopłat w wysokości nieprzekraczającej 200 tys. euro ewentualnej pomocy wypłaconej łącznie w bieżącym roku podatkowym oraz dwóch poprzedzających go latach podatkowych - zgodnie z zasadami pomocy de minimis.

Średnie i duże firmy mają ponadto utrzymać przysługujące wszystkim odbiorcom prawo do przewidzianego przez ustawę "prądową" korzystania z obniżonej stawki na akcyzę oraz obniżonej opłaty przejściowej.

Dla najbardziej energochłonnych firm, w które szczególnie mogą uderzyć podwyżki cen energii, rząd szykuje oddzielną ustawę. Jej projekt dwa tygodnie temu przyjęła Rada Ministrów, ale rządowi jeszcze nie udało się przeforsować jej w parlamencie.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy zakłada objęcie dopłatami około 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych - takich jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza. Ministerstwo Przedsiębiorczości, które jest autorem tej ustawy, szacuje, że jej wdrożenie pozwoli ochronić ok. 1,3 mln miejsc pracy w przedsiębiorstwach energochłonnych oraz u ich kooperantów.

Pierwsze wypłaty - za rok 2019 - mają nastąpić w przyszłym roku. Łącznie przewidziano na nie 1,9 mld zł, a rocznie do firm ma trafiać ok. 0,89 mld zł.

Resort przedsiębiorczości szacuje, że branże energochłonne konsumują ok. 20 proc. energii wytwarzanej w naszym kraju.

Nie tylko ceny energii

Ustawa, która weszła w życie w weekend, reguluje też kilka innych obszarów, na co wskazuje zresztą jej złożona nazwa.

Pełna nazwa ustawy nazywanej ustawą o cenach energii lub ustawą prądową, to "ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. zmienia trzy ustawy: ustawę z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2538, ze zm.), ustawę z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 545, ze zm.) oraz ustawę z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1344, ze zm.)".

Zmiany wprowadzone w ustawie o efektywności energetycznej dotyczą wydłużenia terminu ważności wszystkich świadectw przetargowych do dnia 30 czerwca 2021 r. Przyjęte rozwiązanie ma pozwolić zniwelować opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków o wydanie świadectw efektywności energetycznej przez URE, a także uniknąć niedoborów na rynku świadectw w 2020 r.

Z kolei wprowadzone zmiany w ustawie o biokomponentach rozszerzają o osoby fizyczne niewykonujące działalności gospodarczej krąg beneficjentów, którzy mogą uzyskać wsparcie zakupu nowych pojazdów kategorii M1, wykorzystujących do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nich ogniwach paliwowych lub wykorzystujących do napędu wyłącznie energię elektryczną.

Wsparcie dla nowej grupy podmiotów ma następować bez konkursu, w trybie ciągłym do czasu wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na wsparcie w danym roku.

Aby dopłaty zostały wprowadzone, konieczne jest jednak jeszcze rządowe rozporządzenie, które określi szczegółowe warunki udzielania i rozliczania wsparcia osobom fizycznym niewykonującym działalności gospodarczej, w tym wysokość wsparcia.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: hakon 01.07.2019r. 11:54
Nowelizacja ustawy, która była doskonała, jak zapewniał osobiście Pan Premier przy wigilijnym stole?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE