ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Po co Niemcom Nord Stream 2?
08.07.2019r. 05:33

prof. dr hab. Marek Garbicz , dr Hanna Sokół, Szkoła Główna Handlowa ("Rynek Energii" - 3/2019)
Nord Stream 2 jest w Europie ideą kontrowersyjną. Jest prawdopodobne, że budowa tego gazociągu zwiększy uzależnienie Niemiec od gazu rosyjskiego. Szacuje się, że przyjęta przez Niemcy polityka klimatyczna istotnie zwiększy zapotrzebowanie tego kraju na gaz ziemny. Nord Stream 2 jest przez wpływowe koła polityczne i biznesowe tego kraju traktowany jako swoista strategia hedgingowa minimalizująca ryzyko związane z rosnącym udziałem gazu w produkcji energii elektrycznej.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: fizyczny 08.07.2019r. 12:00
"budowa tego gazociągu zwiększy uzależnienie" Rosji od niemieckiej gotówki
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zenon 08.07.2019r. 18:12
Zgodnie z tą logiką pakt Ribbentrop-Mołotow, czy eksterytorialne połączenie do Prus wschodnich też były swego czasu zgodne z "niemieckim interesem", tak jak Nordstream i Nordstream 2 dzisiaj.
Proponuję jednak zainteresować się czym to, co początkowo wydawało się zgodne "z niemieckim interesem", skończyło się dla Niemiec i EUropy.
No chyba, że jakies niemieckie granty czy stypendia utrudniają ocenę sytuacji.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 08.07.2019r. 21:08
Wydaje mi się, że pomimo mało realnych analogii możesz mieć w jednym rację, zastanawiając się kto doprowadził do tego paktu i do budowy NS2. Czy nie lepiej było budować Jamal2 i kontrolować zawory, bo przechodziłby przez nasze terytorium, że już o opłatach nie wspomnę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 09.07.2019r. 20:44
Chyba te opłaty to nawet ważniejsze. Ale faktem jest, że śmiesznie byłoby zamknąć kurek niemieckim ekologom żądając w zamian np. zmniejszenia podatku CO2.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 08.07.2019r. 21:05
Ciekawe argumenty, jak to że budowa NS2 zaostrzy konkurencję między gazem z USA i Rosji co obniży jego ceny, a niemiecka gospodarka na tym skorzysta, ale chyba nie tylko ona, a cała Unia Europejska i Polska też. Tylko martwi mnie to kończenie się gazu z Norwegii, bo nie będzie czym napełnić BP. Autor pisze o pułapce OZE w jaką wpędzają się Niemcy, a pisał to przed czerwcem i nie wiedział jak dramatyczna sytuacja już jest obecnie. Ta pułapka chyba już zamknęła się.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 09.07.2019r. 20:42
Czy chodzi o normalne metry sześcienne ? Bo to kolejna, nawet poważna praca, a nijak nie można się doczytać, o jakie jednostki chodzi.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE