ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Egipt. Prezydent zatwierdził umowę o gazociągu między Egiptem a Cyprem
04.07.2019r. 19:07

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zatwierdził umowę o budowie gazociągu między Egiptem a Cyprem, w regionie, w którym gaz ziemny stał się kwestią strategiczną i źródłem napięć - poinformowano w czwartek w egipskim Dzienniku Urzędowym.

"Prezydent Republiki (...) zatwierdził porozumienie rządowe między Egiptem a Cyprem w sprawie (budowy) bezpośredniego rurociągu morskiego dla gazu ziemnego" - podał Dziennik.

Rządy obu krajów podpisały 19 września ub.r. w Nikozji umowę o budowie pierwszego podmorskiego rurociągu do transportu cypryjskiego gazu ziemnego do Egiptu przed jego reeksportem do Europy.

Porozumienie ma "zachęcić" do tego eksportu, zapewnić bezpieczeństwo transportu gazu ziemnego i "wyeliminować podwójne opodatkowanie" w tej branży.

Ostatnie odkrycia złóż we wschodniej części Morza Śródziemnego doprowadziły do zbliżenia Egiptu, Cypru, Grecji i Izraela. Były jednak także powodem napięć w stosunkach Egiptu z Turcją, która od 1974 r. okupuje północną część Cypru.
Ankara sprzeciwia się wszelkim poszukiwaniom i eksploatacji cypryjskich zasobów gazu, które wykluczają północną część wyspy.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone wezwały Turcję do zaprzestania eksploracyjnych projektów wiertniczych na Cyprze, które są uważane za nielegalne.

Egipt w maju podpisał porozumienie z cypryjską firmą, która zainstaluje 310-kilometrowy kabel podmorski między dwoma krajami w celu eksportu energii elektrycznej do Europy.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE