ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcom zagroził blackout. Jaki był powód?
05.07.2019r. 09:07

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w ubiegłym miesiącu w niemieckim systemie elektroenergetycznym kilkakrotnie doszło do sytuacji, w której do sieci trafiało zbyt mało energii. Eksperci rynku elektroenergetycznego stwierdzili, że powodem mogło być wadliwe działanie mechanizmu regulacji zasilania wykorzystywanego do bilansowania podaży i popytu na energię, który ma zapewniać stabilność systemu. Eksperci stwierdzili przy tym, że winy najprawdopodobniej nie ponoszą odnawialne źródła energii.

Niemieccy operatorzy systemów przesyłowych wydali oświadczenie, w którym ujawnili, że w ubiegłym miesiącu brak energii elektrycznej kilkukrotnie nadwyrężył niemiecką sieć.

- Sytuacja była bardzo napięta i mogła zostać rozwiązana tylko dzięki wsparci europejskich partnerów - czytamy w oświadczeniu niemieckich operatorów.

Ponieważ w systemie było zbyt mało energii, aby sprostać zapotrzebowaniu, częstotliwość sieci spadła w całym zintegrowanym europejskim systemie energetycznym, a czterech niemieckich operatorów sieci przesyłowych musiało podjąć dodatkowe środki, aby zbilansować podaż i popyt na energię.

Jan Aengenvoort, przedstawiciel operatora wirtualnej elektrowni Next Kraftwerke, powiedział serwisowi "Clean Energy Wire", że powodem niedoboru energii mogły być wadliwe regulacje, które mogły skłonić traderów do skorzystania z takiej sytuacji.

Niemniej jednak federalny regulator Bundesnetzagentur ostrzegł, że przyczyna nie została jeszcze w pełni określona. Operatorzy sieci będą potrzebować kilku tygodni, aby przeanalizować sytuację i wskazać przyczyny - stwierdziła Bundesnetzagentur.

Next Kraftwerke od dłuższego czasu krytykował nowe regulacje dla rynku energii, a federalna agencja sieciowa miała testować propozycję reformy przygotowanej przez operatorów sieci.

Aktywowanie mechanizmu określanego jako "regulacja zasilania" jest stosunkowo drogie, a traderzy starają się unikać go, prognozując podaż i popyt na energię tak dokładnie, jak to możliwe.

Jednak na skutek regulacji przyjętej w 2018 roku aktywowanie regulacji zasilania może być mniej kosztowne niż próba sprzedaży lub zakupu potrzebnych ilości energii na regularnym rynku - mówi ekspert ds. energii Claudia Kemfert, szefowa departamentu energii, transportu i środowiska w instytucie DIW Berlin. To zmniejsza zachętę dla traderów, aby zapewniali równowagę popytu i podaży.
- Nowa regulacja szkodzi bezpieczeństwu energetycznemu, podnosi koszty i wypiera odnawialne źródła energii i opcje dające elastyczność takie jak redukcja popytu czy magazynowanie - Claudia Kemfert mówi serwisowi "Clean Energy Wire". - Co gorsze, tworzy wrażenie, że winne tej sytuacji są odnawialne źródła energii - dodaje.

Simone Peter, szef Niemieckiej Federacji Energetyki Odnawialnej, wzywa natomiast do wykonania analizy sytuacji przez Bundesnetzagentur. - Do czasu poznania wyników każde stanowisko na temat przyczyn to nieznacząca spekulacja - mówi Peter.

Produkcja energii odnawialnej w Niemczech w ostatnich latach mocno wzrosła, co sprowokowało obawy o bezpieczeństwo dostaw. Jednak Niemcy nadal posiadają jedną z najbardziej niezawodnych sieci elektroenergetycznych na świecie.

Mające miejsce blackouty w coraz większym stopniu wynikają z ekstremalnych zjawisk pogodowych raczej niż transformacji w kierunku źródeł odnawialnych. Będąc w centrum Europy, granicząc z ośmioma państwami Unii Europejskiej, Niemcy odgrywają kluczową rolę w budowie jednolitego europejskiego rynku energii.

- Fluktuacje w produkcji energii odnawialnej, które wcześniej były źródłem obaw o bezpieczeństwo energetyczne, nie wydają się być przyczyną problemów. Dane, które są dzisiaj dostępne, nie dostarczają podstaw do tego, aby za niedobór energii winić energetykę odnawialną. W dniu 25 czerwca nie było żadnych nadzwyczajnych zjawisk - komentuje Andreas Jahn z Regulatory Assistance Project.

Jahn dodaje, że sytuacja, która miała miejsce 25 czerwca, pokazuje, jak bardzo Niemcy korzystają z połączeń z sąsiednimi krajami. - To dobry przykład tego, jak Niemcy korzystają z bycia częścią zintegrowanego europejskiego systemu. Jeśli nie europejscy partnerzy, moglibyśmy doświadczyć blackoutu - ocenia.

Artykuł pochodzi z serwisu "Clean Energy Wire" i został opublikowany w ramach licencji CC BY 4.0.

Tłumaczenie wykonała redakcja portalu Gramwzielone.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Fun 05.07.2019r. 09:34
:) Winy zapewne nie ponoszą odnawialne źródła. Bo źródła to rzecz oczywista nie ponoszą nigdy winy. Cóż taki wiatrak jest winny :)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE