ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: Do 2040 roku w Polsce ma powstać co najmniej 6 reaktorów jądrowych
05.07.2019r. 19:06

Do 2040 roku w Polsce ma zostać wybudowanych przynajmniej 6 reaktorów jądrowych, zapewniających 20 proc. zużywanej energii - powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, podczas panelu na konwencji PiS "Myśląc Polska".

"Mamy ambitny program budowy energetyki jądrowej. Do 2040 roku chcemy wybudować przynajmniej 6 reaktorów jądrowych, które zapewnią 20 proc. energii konsumowanej w Polsce" - powiedział Naimski.

Podczas panelu minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że program budowy energetyki jądrowej musi być przyspieszony. Nie podał jednak szczegółów.
W projekcie Polityki Energetycznej Państwa zapisano, że pierwszy blok jądrowy w Polsce o mocy 1-1,5 GW mocy powstanie w 2033 roku, a potem co dwa lata, do 2043 roku, ma być oddawany do użytku kolejny blok.

Łączna moc bloków jądrowych ma sięgnąć 6-9 GW.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Czytelnik 12.07.2019r. 04:36
Wytłumiacie mi laikowi, jaki jest sens budować elektrownie atomowe 6 GW za 60 mld USD (228 mld zł, we wkładzie własnym ok 114 mld zł), czyli 1000 MW za 10 mld USD jak podobne 1 GW bloki gazowe można zbudować za 3-4 mld zł ??? i całość sfinansować za 24 mld zł ??? A 6 GW w gazie zużyją dodatkowe 3 mld... Czy nie lepiej jest pójść tą drogą tym bardziej że idą nią Niemcy... Wystarczy uchwalić jakąś sensowną ustawę posumnecką dla rozwoju OZE a resztę zabezpieczyć poprzez elektrociepłownie produkujące gaz i energię w kogeneracji. Czy ja jestem głupi, czy coś tu nie gra w moim rozsądku...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kubo 15.07.2019r. 12:54
Coś nie gra w modelu ekonomicznym. El. jądrowe buduje się na pokolenia. Gazowe mają znacznie mniejszą żywotność i ogólnie preferuje się je jako układy szczytowe.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: taktak 19.07.2019r. 17:04
Gaz jest zbyt drogi, żeby go spalać w elektrowniach.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE