ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zamykanie istniejących elektrowni niezbędne, by ocieplenie klimatu nie przekroczyło 1,5 st. C
07.07.2019r. 09:19

Chcąc zatrzymać globalne ocieplenie poniżej 1,5 st. C, będziemy zmuszeni wycofywać u użytku działające elektrownie i urządzenia wykorzystujące paliwa kopalne - dowodzą amerykańscy naukowcy.

Jeśli elektrownie, kotły, piece czy samochody nie zostaną wysłane "na wczesną emeryturę", światu nie uda się uzyskać zerowych emisji netto dwutlenku węgla i wypełnić celu porozumienia paryskiego o ograniczeniu globalnego ocieplenia do 1,5 st. C - podkreśla Dan Tong z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine (USA).

Kierował on badaniem, którego wyniki ukazały się na łamach czasopisma "Nature". Zespołowi Tonga udało się oszacować, że jeśli istniejące elektrownie i inne spalające paliwa kopalne urządzenia będą używane w obecnym zakresie do końca ich okresu funkcjonalności, wyemitują one do atmosfery ok. 658 gigaton dwutlenku węgla.

Najwięcej z tego, 41 proc., wyprodukują Chiny, następnie USA - 9 proc. i Unia Europejska - 7 proc. Ponad połowa emisji będzie pochodziła z sektora energetycznego.

Tak duże emisje pochłonęłyby, jak wykazują autorzy badania, cały budżet węglowy ustalony przez Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu - nie można go przekroczyć, jeśli mamy ograniczyć ocieplenie do 1,5 st. C ponad poziomy przedindustrialne.

Stanowiłyby też prawie dwie trzecie budżetu węglowego potrzebnego do wypełnienia drugiego wariantu porozumienia paryskiego - ograniczenia ocieplenia do 2 st. C.

Ten cel - 2 st. ocieplenia do połowy stulecia - jest więc jeszcze potencjalnie osiągalny bez konieczności zamykania infrastruktury i urządzeń opartych na spalaniu paliw kopalnych, uważają autorzy publikacji.
"Musielibyśmy tylko przestać budować rzeczy z kominami i rurami, które wyrzucają dwutlenek węgla w powietrze" - mówi jeden z autorów badania, Ken Caldeira z Instytutu Carnegie. "Jeśli Ziemia ogrzeje się o ponad 2 st. C, będzie to skutkiem emisji z infrastruktury, której jeszcze nie zbudowaliśmy" - dodaje.

Wyniki badania jednoznacznie wskazują, że nie ma już żadnego "zapasu" na tworzenie nowej infrastruktury emitującej dwutlenek węgla, jeśli świat chce wypełnić międzynarodowe cele klimatyczne, podkreślają autorzy publikacji.

Wypełnienie ich oznacza zaś przedwczesne wycofywanie z użytku sprawnych elektrowni i sprzętu, chyba że udałoby się je tak zmodyfikować, by wychwytywały i przechowywały węgiel.

"Bez tak radykalnych zmian, obawiamy się, że plan wypełnienia porozumienia paryskiego jest już zagrożony" - podkreśla Steven Davis z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, który również pracował nad badaniem.

W ostatnim dziesięcioleciu liczba elektrowni na paliwa kopalne oraz liczba samochodów na świecie znacznie się zwiększyła się, napędzana dobrymi wynikami gospodarki i rozwojem przemysłu w Chinach i Indiach.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: cytaty 08.07.2019r. 11:48
"Zamykanie istniejących elektrowni niezbędne"
Zacznij od siebie!
Czy od jutra US zrezygnują z zużycia i eksportu węgla, ropy i gazu?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Yogi 08.07.2019r. 20:55
A jakimś dziwnym trafem o samolocikach i okręcikach naukowcy nie wspominają, czyżby zapomnieli ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE