ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosjanie mogą pośrednio uzyskać koncesję na wydobycie gazu na Ukrainie
09.07.2019r. 09:09

Apostrof.ua ostrzega, że w przetargu na wydobycie ze złoża Delfin pod Odessą wzięła udział, oprócz firm z USA i Ukrainy, spółka azerska promowana przez przedstawiciela Łukoil - czytamy w BiznesAlert.pl.

Koncesją są zainteresowane amerykańska Trident Aquisitions reprezentująca inwestorów z USA za pośrednictwem byłego deputowanego Dumy Państwowej Ilję Ponomariowa oraz ukraińskie Ukrnefteburenie związane z ukraińskim oligarchą Igorem Kołomojskim, a także należąca do azerskiego SOCARU firma Caspian Drilling Company (CDC) promowana przez byłego deputowanego ukraińskiego Andrieja Iwańczuka i byłego premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, o czym informował Apostrof.ua. Według tego portalu CDC jest liderem tej rywalizacji.

CDC miało zostać wypromowane przez Ilhama Mamedowa, ważnego gracza na rynku paliw na Ukrainie, który przekonał do tej kandydatury ministra energetyki i przemysłu węglowego Igora Nasałyka. Tymczasem Mamedow jest prezesem Łukoil Ukraina należącego do rosyjskiego Łukoila zarządzanego przez Wagita Alekperowa.
Ukraiński portal przypomina, że CDC wydobywa węglowodory tylko na Morzu Kaspijskim, ale Łukoil - na całym świecie. Według niego spółka ta bierze udział w przetargach na najbardziej obiecujące projekty "tylko po to, by je zablokować". Przykładem ma być przetarg na wydobycie z koncesji na Morzu Czarnym i w Rumunii. Apostrof.ua spekuluje, że powiązania azersko-rosyjskie mogą sprawić, że CDC doprowadzi do podobnego rozstrzygnięcia na Ukrainie.

Wzrost wydobycia krajowego gazu ziemnego jest kluczowym elementem planu uniezależnienia Ukrainy od importu gazu ziemnego. Ma on znaczenie dla relacji z Rosją, która chciałaby powrócić do dostaw gazu nad Dniepr, które zostały przerwane w 2015 roku.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE