Hiszpañskie s³oñce mocno nagrza³o elektrownie CSP
09.07.2019r. 09:36

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, hiszpania to w praktyce jedyny europejski kraj, w którego systemie energetycznym pewne znaczenie ma technologia termalnej, skoncentrowanej energetyki s³onecznej (CSP). Pierwsza po³owa tego roku to du¿y wzrost generacji takich ¼róde³, dziêki czemu CSP mia³o zauwa¿alny udzia³ w hiszpañskim miksie energetycznym.
Protermosolar, hiszpañskie stowarzyszenie bran¿y skoncentrowanej, termalnej energetyki s³onecznej (Concentrated Solar Power, CSP), informuje o rekordowej produkcji hiszpañskich elektrowni CSP w pierwszej po³owie 2019 r.
Tego rodzaju elektrownie, których zainstalowany potencja³ w Hiszpanii wynosi oko³o 2,3 GW, w pierwszej po³owie 2019 r. wytworzy³y 2,801 TWh energii elektrycznej, co jest wynikiem o oko³o 20 proc. lepszym od ¶redniej z ubieg³ych lat.
Tylko w ubieg³ym miesi±cu z elektrowni CSP powsta³o 775 GWh energii elektrycznej - najwiêcej je¶li chodzi o czerwiec w dotychczasowej historii hiszpañskiego rynku CSP, o niemal 10 proc. powy¿ej ¶redniej dla tego miesi±ca.
W efekcie udzia³ CSP w hiszpañskim miksie wytwarzania energii elektrycznej za pierwsz± po³owê 2019 r. siêgn±³ 2,38 proc. Natomiast wy³±cznie w czerwcu udzia³ CSP mia³ wynie¶æ nawet 8,84 proc.
Najwiêcej energii elektrownie CSP na P³w. Iberyjskim wytwarza³y w ostatnich latach w miesi±cu lipcu - oko³o 800-900 GWh, natomiast najmniej w miesi±cach zimowych, gdy generacja spada³a do oko³o 100 GWh miesiêcznie.
Protermosolar zwraca przy tym uwagê, ¿e produkcja energii z CSP i fotowoltaiki w Hiszpanii w ubieg³ym miesi±cu by³a zbli¿ona - mimo, ¿e zainstalowana moc hiszpañskiego PV jest oko³o dwukrotnie wy¿sza.
W Europie inwestycje w technologiê CSP, która z czasem przegra³a wy¶cig z szybko taniej±c± fotowoltaik±, realizowano wcze¶niej niemal wy³±cznie w Hiszpanii, ale tak¿e mniejsze instalacje CSP uruchomiono w Danii.
Jednak w przeciwieñstwie do fotowoltaiki CSP daje mo¿liwo¶æ zmagazynowania czê¶ci energii i wykorzystania jej w czasie do kilku godzin po zachodzie s³oñca. Uruchomiona ostatnio w RPA przez francuskie Engie termalna elektrownia s³oneczna o mocy 100 MW, z³o¿ona z 384 tys. luster rozmieszczonych na terenie 4,5 km2, ma oferowaæ mo¿liwo¶æ dostarczania energii elektrycznej jeszcze przez oko³o 4,5 godziny po zachodzie s³oñca.
Hiszpañskie elektrownie CSP powsta³y w wiêkszo¶ci na pocz±tku tej dekady, gdy hiszpañskie w³adze oferowa³y jeszcze dla tej technologii atrakcyjne taryfy gwarantowane.
Teraz Protermosolar proponuje, aby reaktywowaæ inwestycje w CSP poprzez objêcie tej technologii aukcjami, a - jak przekonuje hiszpañskie stowarzyszenie - tego rodzaju elektrownie mog³yby zaj±æ w systemie energetycznym czê¶ciowo miejsce elektrowni na gaz, wchodz±c do systemu z generacj± w czasie, gdy spada produkcja energii z fotowoltaiki.
Póki co hiszpañskie w³adze po kilku latach stagnacji w inwestycjach w OZE, wynikaj±cej z zablokowania dop³at do energii odnawialnej, przeprowadzi³y pierwsze aukcje, których wygranymi s± jednak g³ównie wiatr i fotowoltaika z uwagi na najni¿sze koszty generacji.
Równie¿ te dwie technologie zaczynaj± rozwijaæ siê na P³w. Iberyjskim poza rz±dowymi gwarancjami wsparcia, bazuj±c wy³±cznie na rynkowych warunkach sprzeda¿y energii, co jest zas³ug± zyskania konkurencyjno¶ci.
W ubieg³ym miesi±cu Protermosolar opublikowa³ wyniki analizy, w której przekonuje, ¿e w 2030 roku hiszpañski miks energetyczny mo¿e bazowaæ w oko³o 85-procentach na ¼ród³ach odnawialnych - bez nadal wykorzystywanych w Hiszpanii elektrowni wêglowych i atomowych.
W takim scenariuszu koszt produkcji energii odnawialnej w uwzglêdnionych technologiach oko³o roku 2030 mia³by wynosiæ ¶rednio 5 centów/kWh.
Protermosolar przyj±³, ¿e do realizacji nakre¶lonego scenariusza potrzebne by³yby ¼ród³a o ³±cznej mocy 106 GW, z czego moc elektrowni wiatrowych powinna siêgaæ 33 GW, elektrowni fotowoltaicznych 25 GW, termalnych elektrowni s³onecznych mog±cych zapewniæ niezbêdny backup - 20 GW, a moc pozosta³ych OZE mia³aby wynosiæ 5 GW.
Przy tym za³o¿ono, ¿e w 2030 r. koszt produkcji energii wiatrowej wynosi³by ¶rednio 4 eurocenty/kWh, fotowoltaicznej - 3,5 eurocenty/kWh, biomasowej - 6 eurocentów/kWh, a CSP - 5,5 eurocentów/kWh. Przyjêto te¿ ¶redni koszt energii z kogeneracji (7 eurocentów), gazu (7,4 eurocentów), odpadów (8 eurocentów), a tak¿e importu i eksportu - odpowiednio 6 eurocentów i 4 eurocenty/kWh.
Hiszpañski rz±d chce zwiêkszyæ udzia³ ¼róde³ odnawialnych w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej do 70 proc. do roku 2030, a nastêpnie do 100 proc. do roku 2050.