ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Amerykańska produkcja ropy naftowej na drodze do kolejnego rekordu
10.07.2019r. 10:57

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Po mało wyrazistym początku tygodnia, na rynku ropy naftowej ożywiła się strona popytowa. Ten proces jest szczególnie wyraźny na wykresie amerykańskiej ropy gatunku WTI, której notowania wczoraj przekroczyły poziom 58 USD za baryłkę, a dzisiaj zbliżają się już do okolic 59 USD za baryłkę. W przypadku ropy Brent zwyżki są spokojniejsze, ale cena tego surowca dzisiaj rano znajduje się już niedaleko poziomu 65 USD za baryłkę.

We wczorajszej zwyżce notowań ropy naftowej pomogły dane dotyczące zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Instytut Paliw podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA spadły aż o 8,1 mln baryłek. To znacznie większa zniżka od oczekiwań, które zakładały spadek zapasów o nieco ponad 3 mln baryłek. Raport ten doprowadził do dynamicznego ruchu cen ropy naftowej w górę, ale nie wiadomo jeszcze, jak długo się on utrzyma. Dzisiaj swoje, oficjalne dane na temat zapasów przedstawi Departament Energii USA, który może doprowadzić do spotęgowania zwyżek lub ich stłumienia.

(600x400)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

W szerszym kontekście, na rynku ropy naftowej panuje obecnie zrównoważenie sił popytu i podaży. Z jednej strony, kupującym pomagają niepokoje na Bliskim Wschodzie oraz przedłużenie porozumienia OPEC. Z drugiej strony, sprzedających wspierają obawy o globalny popyt na ropę w obliczu niepewności dotyczącej światowego wzrostu gospodarczego.

Jednym z czynników negatywnie wpływających na ceny ropy naftowej, jest także perspektywa dalszego wzrostu jej produkcji w Stanach Zjednoczonych. Amerykańska Energy Information Administration podała w swoim cyklicznym raporcie "Short Term Energy Outlook", że w bieżącym roku produkcja ropy naftowej w USA sięgnie średnio 12,36 mln baryłek dziennie, co stanowi historyczny rekord. Dla porównania, w 2018 roku średnia dzienna produkcja ropy w USA wyniosła 10,96 mln baryłek dziennie. Niemniej, wzrost produkcji ropy w USA jest w dużej mierze uwzględniony w cenach tego surowca.

(600x400)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE