ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: wsparcie dla mniejszych źródeł energii - 36,3 mld zł do 2028 r.
10.07.2019r. 13:46

Wsparcie dla mniejszych źródeł wytwarzania energii ma wynieść 36,3 mld zł do roku 2028 - poinformował podczas środowej konferencji prasowej minister energii Krzysztof Tchórzewski.

"Wprowadzamy kolejne mechanizmy, które promują rozwój energetyki rozproszonej. Chodzi o energetykę typowo czystą. (...) Ustawa o wysokosprawnej kogeneracji jest przeznaczona dla miast powiatowych. (...) Z drugiej strony Ministerstwo Środowiska wprowadza mechanizmy, które umożliwiają wsparcie sieci ciepłowniczych. My natomiast dajemy wsparcie poprzez ustawę dla modernizacji i budowy elektrociepłowni, także w tych mniejszych miejscowościach" - powiedział Tchórzewski.

"Budżet tego wsparcia będzie wynosił 36 mld 300 mln złotych w perspektywie do 2028 roku" - dodał.
Według ministra to wsparcie będzie dedykowane w dużej mierze na potrzeby budowy jednostek o mocy zainstalowanej elektrycznej do 50 MW.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: pesel 10.07.2019r. 20:04
Liczę, liczę i nie mogę się nadziwić wynikowi jaki mi wychodzi, w sprawie premii gwarantowanej dla źródeł kogeneracyjnych o mocy do 1 MW. Limit mocy zainstalowanej w takich źródłach ma być rocznie 50 MW wg projektu rozporządzenia. Pracując w ciągu roku mocą równoważna mocy zainstalowanej przez połowę czasu czyli 4 tys. godzin wyprodukują 200tys.MWh co przy planowanej premii 90 zł/MWh daje wynik 18 mln zł. Tyle w skali całego kraju ??? Dobrze liczę??? To tyle ile wyniesie wsparcie dla jednej tylko elektrociepłowni w jednym mieście.
Przecież ustawa wspierająca wysokosprawną kogeneracje miała być, wg uzasadnienia ustawy, po to by taka kogeneracja rozwijała się w przedsiębiorstwach, jako szansa dla spółdzielni energetycznych i obiektów samorządowych, jeden ze sposobów walki ze smogiem i zmniejszenia emisji CO2. Przecież takie wsparcie w skali całego kraju to nie będzie impuls do rozwoju bo jest planowane jako rażąco niskie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 11.07.2019r. 08:49
Eeeee a tak bez tzw"wsparcia" nie da sie ? A może by tak postawić na "niewidzialną rękę rynku" -zamiast tworzyć skomplikowane chore regulacje np. zwolnić podmiot z części podatku.. ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE