ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

NBP: cena importowanej ropy do Polski w PLN w I kw. '19 bez większych zmian rdr
10.07.2019r. 14:55

W I kw. 2019 r. cena ropy importowanej do Polski wyrażona w PLN wyniosła średnio 223 zł za baryłkę, a więc ukształtowała się na podobnym poziomie jak rok wcześniej - podał NBP w raporcie o bilansie płatniczym Polski w I kwartale. W omawianym okresie import ropy spadł o ok. 9 proc. rdr, w tym o 17 proc. z Rosji.

W I kwartale 2019 r. do Polski dostarczono 46,7 mln baryłek ropy naftowej, tj. o blisko 9 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. Do zmniejszenia się dostaw ropy przyczyniła się nowa umowa PKN Orlen z rosyjskim Rosnieftem. Na jej podstawie, począwszy od lutego 2019 r. została obniżona ilość dostarczanej ropy z tego kraju. Wpłynęło to w pierwszych trzech miesiącach br. na zmniejszenie importu ropy z Rosji o 17 proc. rdr" - napisano.
Spadkowi dostaw z Rosji towarzyszył wzrost importu z pozostałych krajów. W I kwartale 2019 r. zwiększyły się dostawy z Arabii Saudyjskiej, Kazachstanu i Norwegii. Po raz pierwszy wśród dostawców ropy do Polski pojawiła się Angola. W I kwartale 2019 r. rosyjska ropa stanowiła 63 proc. importu tego surowca do Polski (wobec 67 proc. w całym 2018 r.). Zahamowana została także wzrostowa tendencja cen ropy. W I kwartale 2019 r. średnia cena ropy w imporcie do Polski wyniosła 223 PLN za baryłkę, a więc ukształtowała się na podobnym poziomie jak rok wcześniej" - dodano.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE