ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: polski projekt jądrowy może kosztować 60 mld dol.
10.07.2019r. 16:53

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że polski projekt jądrowy może kosztować 60 mld dolarów. Warszawa liczy, że połowa z tych środków będzie pochodziła od inwestorów zagranicznych. W grę wchodzą nie tylko Amerykanie - czytamy w BiznesAlert.pl, który powołuje się na agencję Reuters.

- Polska będzie prawdopodobnie potrzebować około 30 miliardów dolarów do 2040 roku od inwestorów zagranicznych na budowę pierwszej elektrowni jądrowej - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas konferencji prasowej.

Polska, która wytwarza prawie 80 procent energii z węgla, planuje budowę elektrowni jądrowych. Łączna moc bloków jądrowych ma wynieść 6 GW z możliwością zwiększenia jej do 9 GW. Nadrzędnym celem ma być zmniejszenie emisji CO2 przy jednoczesnym zapewnieniu dostaw energii. Zgodnie projektem Polityki Energetycznej Państwa do 2040 roku pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy 1 - 1,5 GW ma być gotowy w 2033 roku, a cały projekt zakładający budowę jednostek o łącznej mocy od 6 do 9 GW zostanie ukończony do 2043 roku.
Rząd przygotowuje obecnie model finansowania atomu. - Potrzebujemy inwestorów, którzy wyłożą około 30 mld dolarów. Środki te byłyby zapewnione na okres 20 lat - powiedział Tchórzewski dziennikarzom, dodając, że cała inwestycja została oszacowana na około 60 miliardów dolarów. Druga połowa środków ma pochodzić ze środków krajowych, jakich? Nie wiadomo.

Polska wyrażała nadzieje, że USA zapewnią wsparcie dla projektu, po tym jak oba kraje podpisały memorandum w sprawie współpracy energetycznej, w tym także w sektorze jądrowym. W środę minister zasugerował także, że w realizację projektu może być zaangażowanych więcej zagranicznych partnerów. Rozmowy z inwestorami były trudne na początku, ale teraz jest nadzieja, ponieważ pojawiła się konkurencja - powiedział.
Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wydma Lubiatowska 11.07.2019r. 16:02
Panie Tchórzewski, jak NASZ EKSPERT podał taką właśnie wartość czyli, około 120 mld PLN, w czasie seminarium w NCBJ, to się eksperci od polskiego atomu tylko śmiali, a dlaczego, po to towarzystwo nie ma pojęcia o metodach matematyki stosowanej. Niestety, to nie jest prawdziwa wartość, otóż, do tego minimum 20 mld PLN za składowisko odpadów i dodatkowo 10 mld PLN za wyprowadzenie energii z EJ. Czyli pierwsza EJ w Polsce to lekko 150 mld PLN. Podsumowując, jeżeli ME chce coś wiedzieć o pierwszej EJ w Polsce to należy pytać NASZYCH EKSPERTÓW. Chce Pan może wiedzieć ile to będzie PLN/MWh to proszę pytać! Niestety, odpowiedź udzielana jest TERAZ na zasadach komercyjnych. I jeszcze, niech Pan zapyta jak z Amerykanami wygląda arbitraż i ile to będzie NAS WSZYSTKICH kosztowało? Panowie z ME - zacznijcie myśleć!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE