ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Władze Paryża wprowadzają "pogotowie klimatyczne"
10.07.2019r. 20:42

Rada Paryża przyjęła uchwałę o ogłoszeniu "stanu pogotowia klimatycznego" w stolicy, którą w środę skrytykowała część francuskich mediów. AFP zwraca uwagę, że mer miasta, socjalistka Anne Hidalgo, "na kilka miesięcy przed wyborami municypalnymi (...) mnoży projekty ekologiczne".

"Stan pogotowia klimatycznego", którego wprowadzenia domagała się Hidalgo, ma polegać na przestrzeganiu porozumienia paryskiego z 2015 roku.

Pomysł nie jest oryginalny. Podobne decyzje podjęły inne wielkie miasta świata, a ostatnio również parlamenty Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Na wzór Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (skrót angielski IPCC, francuski GIEC), grupy doradczej powołanej na wniosek ONZ, paryski ratusz tworzy "GIEC Paris", do którego wejdą eksperci reprezentujący różne dyscypliny. Grupa doradcza będzie miała za zadanie merytoryczne wspieranie ekologicznej polityki merostwa.

W dzienniku "L'Opinion" Stephane Grand zauważył, że "mer Paryża dużo podróżuje, po to by wyrobić sobie pozycję międzynarodową". A według gazety "Le Parisien", "Anne Hidalgo obleciała już siedem razy kulę ziemską". Tymczasem wielu ekologów piętnuje członków "jet society" (elity odrzutowców), którzy w przerwach między lotami, strasznie ich zdaniem zanieczyszczającymi atmosferę, deklarują walkę z globalnym ociepleniem.

Taka opinia pojawiła się po petycji, jaką w sprawie walki z ociepleniem klimatu podpisało w marcu we Francji 200 znanych i wpływowych osób, w tym Juliette Binoche i Marion Cotillard.

Część ekologów zarzuca uchwale merostwa hipokryzję, twierdząc, że "pogotowie" nie oznacza żadnych praktycznych posunięć. "Klimatosceptycy" natomiast uważają uchwałę za czystą demagogię i uleganie katastrofizmowi, który wydaje się obecnie popłacać wyborczo.

Jean-Matthieu Pernin z radia "France-Info" uznał, że "stan pogotowia" to "termin bardzo mocny, ale przede wszystkim symboliczny".
"Spróbujmy wyrażać się najjaśniej i najprościej: to pogotowie niczemu nie służy. Wobec nacisków społeczeństw, by coś zrobili, rządzący znaleźli odpowiedź. Ale tuż po przyjęciu +pogotowia+ w Wielkiej Brytanii wydano zgodę na powiększenie londyńskiego lotniska Heathrow. W Kanadzie większość parlamentarna po przegłosowaniu +pogotowia+ tego samego dnia uchwaliła przedłużenie ropociągu" - mówił komentator.

Bertrand Alliot, politolog i specjalista od spraw środowiska, powiedział PAP, że "ogłoszenie pogotowia to nadzwyczajna odpowiedź na nadzwyczajną sytuację, zazwyczaj wojnę. Jest to więc odruch (obliczony) na przeżycie. Demokracja jest zawieszona. Nie chodzi o gadanie, ale o czyny, potężne i natychmiastowe".

"Gdy chodzi o zmiany klimatyczne niebezpieczeństwo nie jest natychmiastowe, nie widać zabójczych skutków niedawnych zmian klimatycznych" - tłumaczy ekspert i konkluduje: "Decyzja Rady Paryża jest więc absurdalna, bo miastu nie grozi śmierć. Gdyby władze stolicy były naprawdę konsekwentne, to natychmiast zmobilizowałyby wszelkie środki, aby odpowiedzieć na ogłoszone przez nie zagrożenie. Zagrożenie, dodam, wobec którego paryżanie nic nie są w stanie zrobić, bo problem, jeśli jest, to jest globalny. Oznacza to więc, że jest to deklaracja bez konsekwencji, słowa rzucone na wiatr".

Dyrektor think tanku Copenhagen Consensus Center prof. Bjorn Lomborg przyznał w wywiadzie radiowym, że zmiany klimatyczne powodowane przez człowieka są rzeczywiste, ale sprzeciwił się określaniu ich jako "kryzys apokaliptyczny". Ostrzegł, że "z nie zawsze szlachetnych powodów", politycy i media stosują "taktykę zastraszania". Może to - jak mówił - doprowadzić do tego, że "całe pokolenie będzie przerażone, ale nie będzie skutecznie działało w sprawie zmiany klimatu".

Dyrektor prawicowego miesięcznika "Causeur" Elisabeth Levy krytykuje natomiast to, że "od ludzi wymaga się nie tylko tego, by hipotezy uznawali za prawdy objawione, ale zakazuje się im weryfikacji argumentów tych, którzy myślą inaczej, nawet jeśli mają autorytet naukowy".

"Zanim wezwiemy do rewolucji, której nikt nie ma zamiaru rozpoczynać, wróćmy do zdrowego rozsądku, np. do rolnictwa opartego na poszanowaniu gleby i biologii" - wzywa publicystka.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE