ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pomorskie gminy pomogą w realizacji programu priorytetowego "Czyste powietrze"
11.07.2019r. 05:28

W środę w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku podpisane zostały porozumienia WFOŚiGW z 20 pomorskimi gminami w zakresie realizacji programu priorytetowego "Czyste Powietrze".

W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku podpisane zostały porozumienia z 20 pomorskimi gminami w zakresie realizacji programu priorytetowego "Czyste Powietrze". W lipcu przewidziane jest podpisanie kolejnych takich porozumień z gminami.

Prezes zarządu WFOŚiGW w Gdańsku Maciej Kazienko - który podpisał porozumienia - powiedział podczas spotkania, że program priorytetowy "Czyste powietrze" finansowany jest wyłącznie ze środków krajowych. "W następnych latach jest plan, żeby włączyć także środki unijne, w kolejnej perspektywie finansowej. W tym celu mają być przeprowadzone negocjacje z Komisją Europejską, ale na chwilę obecną program jest realizowany wyłącznie ze środków krajowych" - powiedział Kazienko

WFOŚiGW poinformował, że krajowy program "Czyste Powietrze" został wdrożony we wrześniu 2018 r., a na terenie Pomorza wdrażany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Do realizacji programu, w lipcu zostały zaangażowane gminy, co ma poprawić efektywność i wpłynąć na przyspieszenie oraz polepszenie jego realizacji.

Fundusz poinformował, że gminy są włączane w proces weryfikacji i przyjmowania wniosków, a urzędnicy gminni maja być dla wnioskodawców źródłem informacji o programie, doradzać i pomagać w wypełnianiu wniosków oraz kompletowaniu wymaganych załączników. Dodatkowo przejmą bieżący kontakt z beneficjentami. Z programu skorzystać mogą osoby fizyczne, będące właścicielami domów jednorodzinnych.

Fundusz poinformował, że w ramach realizacji porozumienia przewidziane są specjalistyczne szkolenia pracowników gmin - przeprowadzane przez ekspertów WFOŚiGW w Gdańsku - w zakresie realizacji powierzonych im zadań.
Jak poinformował WFOŚiGW, dotychczas wpłynęło do niego około 4 700 wniosków o dofinansowanie, najwięcej z miasta Gdańsk bo powyżej 500. Wnioski były składane w każdej gminie województwa pomorskiego, jednak ich ilość jest zróżnicowana. Podpisanych zostało łącznie ponad 1700 umów z wnioskodawcami programu. Na konta beneficjentów trafiły już pierwsze wypłaty dotacji. Na 2019 rok na realizację programu na Pomorzu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępnionych zostało 50 mln zł na dotację i 12 mln zł z przeznaczeniem na pożyczki.

WFOŚiGW poinformował, że celem krajowego programu priorytetowego "Czyste Powietrze" jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń powietrza z jednorodzinnych domów mieszkalnych. Z programu można uzyskać dofinansowania w formie dotacji i pożyczki na wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, spełniające najwyższe normy m.in. na pompy ciepła czy ogrzewanie elektryczne.

Fundusz poinformował, że dofinansowanie w formie dotacji i pożyczki można uzyskać również na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku, a wyłącznie w formie pożyczki na montaż kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych. Wysokość uzyskanego dofinansowania jest uzależniona od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Fundusz poinformował, że inwestycje realizowane na terenie województwa pomorskiego z programu "Czyste Powietrze", w 74 proc. dotyczą budynków już istniejących, a w 26 proc. nowo budowanych. Większość wnioskodawców decyduje się na wymianę starego źródła ciepła i termomodernizację.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE