ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sztuczne wyspy na M. Północnym pomogą europejskiej energetyce
11.07.2019r. 09:41

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, operatorzy systemów elektroenergetycznych z kilku unijnych krajów, którzy tworzą inicjatywę o nazwie North Sea Wind Power Hub, opublikowali wyniki analizy, w której ocenili sens budowy na Morzu Północnym sztucznych wysp, które byłyby elementem transgranicznej infrastruktury przesyłowej, która połączyłaby system energetyczne państw UE i która umożliwiłaby optymalne wykorzystanie potencjału morskiej energetyki wiatrowej.

Inicjatywa North Sea Wind Power Hub ma swoje początki w roku 2017, kiedy operatorzy systemów przesyłowych z Holandii, Danii i Niemiec podpisali porozumienie mające zapoczątkować współpracę, której celem jest budowa ma Morzu Północnym jednej lub kilku sztucznych wysp mających zwiększyć możliwości produkcji energii z morskich farm wiatrowych.

Spółki TenneT TSO B.V. (Holandia), Energinet (Dania) and TenneT TSO GmbH (Niemcy) postanowiły wówczas, że będą współpracować w celu budowy zlokalizowanego na Morzu Północnym systemu elektroenergetycznego, którego sercem będzie położona w centralnym miejscu tego morza sztuczna wyspa.

- Plan budowy jednej lub kilku sztucznych wysp na środku Morza Północnego może wyglądać jak science fiction, ale w rzeczywistości może to być bardzo efektywny i tani sposób na wypełnienie przyszłego zapotrzebowania na energię odnawialną krajów regionu Morza Północnego - zapewniał Torben Glar Nielsen, CTO operatora Energinet.

Pomysłodawcy projektu North Sea Wind Power Hub liczą, że jego realizacja zwiększy możliwości produkcji energii na Morzu Północnym do poziomu odpowiadającego zapotrzebowaniu generowanemu przez około 70-100 mln Europejczyków. Ten cel chcą osiągnąć do roku 2050.

Uczestnicy projektu North Sea Wind Power Hub przyjęli początkowo, że pierwsza sztuczna wyspa może powstać około roku 2035.
Już teraz potencjał działających na Morzu Północnym farm wiatrowych przekracza 10 GW, a mając na uwadze, że morska energetyka wiatrowa weszła w fazę rozwoju zaledwie kilka lat temu, można przypuszczać, że wiatraków będzie szybko przybywać.

Pomysłodawcy projektu North Sea Wind Power Hub założyli, że do tworzonego przez nich systemu elektroenergetycznego do 2040 roku będzie można podłączyć farmy wiatrowe o łącznej mocy 70-100 GW.

Teraz konsorcjum North Sea Wind Power Hub zaprezentowało wyniki przeprowadzonej analizy, z której ma wynikać, że budowa sztucznych wysp na Morzu Północnym jest technicznie wykonalna, a pierwsza wyspa może powstać w latach 30.

Podkreślono, że budowie takiej wyspy powinno towarzyszyć uruchomienie instalacji "power-to-gas" zamieniającej nadwyżki energii elektrycznej w wodór, co dałoby regionalnemu systemowi energetycznemu dodatkową elastyczność.

Ponadto uczestnicy konsorcjum wskazują teraz na znacznie większy potencjał morskich farm wiatrowych, które mogą powstać na Morzu Północnym, oceniając go na 180 GW możliwe do uruchomienia do roku 2045.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 11.07.2019r. 13:22
Ależ to niedopuszczalna ingerencja w naturę, zaburza rozpływ prądów morskich, oraz zakłóca cały ekosystem procesów gnilnych na dnie morza, uniemożliwiając robactwu swobodny rozwój. Zgadnijcie, na ile moja wypowiedź to satyra, a na ile to realne cytaty z protestów organizacji ekologicznych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE