ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ceny ropy w USA powyżej 60 USD po raz pierwszy od maja
11.07.2019r. 09:48

Ceny ropy w USA wzrosły do najwyższego poziomu od siedmiu tygodni z powodu zbliżającej się do wybrzeży USA burzy tropikalnej, która może się przekształcić w huragan oraz rosnących napięć na Bliskim Wschodzie.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 60,64 USD, po zwyżce ceny o 0,36 proc. Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 67,21 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 0,3 proc.

Produkcja ropy w Zatoce Meksykańskiej została obniżona o jedną trzecią w związku ze zbliżającą się do wybrzeży USA burzą tropikalną, która może się przekształcić w huragan. Swoje platformy wiertnicze na wodach zatoki ewakuowały m.in. BP i Chevron - służby podają, że ogółem ewakuowano ok. 20 stanowisk wydobywczych. Burza może uderzyć w wybrzeże USA w tym tygodniu.

Na ostatnie zwyżki cen miały wpływ też spadki zapasów ropy w USA - w ubiegłym tygodniu zapasy ropy spadły o o 9,50 mln b., czyli o 2,03 proc., do 458,99 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Oczekiwano spadku o 3,87 mln b.

Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 1,46 mln baryłek, czyli o 0,63 proc., do 229,19 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 3,73 mln b., czyli o 2,94 proc. do 130,52 mln b.

"Nie ma to jak wczesne rozpoczęcie sezonu huraganowego w celu wsparcia cen ropy, ale patrząc jeszcze na dane DoE, obraz ten jest jeszcze bardziej optymistyczny dla byków na amerykańskich rynkach ropy" - powiedział Stephen Innes, partner zarządzający w Vanguard Markets.

Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie wokół transportu ropy.

Pięć kutrów, które próbowały w środę zawrócić przepływający przez Cieśninę Ormuz brytyjski tankowiec pod pretekstem, że kontynuacja kursu zakończy się wpłynięciem na wody terytorialne Iranu, to jednostki należące do Gwardii Rewolucyjnej Iranu - podał Pentagon. Rząd w Londynie także twierdzi, że irańskie kutry dokonały takiej próby.
Nadzwyczajne spotkanie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), zwołane w środę na prośbę USA, by ocenić skalę naruszeń umowy nuklearnej przez Iran, nie przyniosło żadnych rezultatów dla Waszyngtonu - ocenił w czwartek przedstawiciel Iranu w MAEA.

Irańska Gwardia Rewolucyjna w czwartek odrzuciła oskarżenia USA i W. Brytanii.

"W ciągu ostatnich 24 godzin nie doszło do żadnych zetknięć z obcymi jednostkami, w tym z angielskimi" - podkreślono w komunikacie Gwardii.

Starania o podtrzymanie umowy nuklearnej nadal trwają.

Główny doradca dyplomatyczny prezydenta Francji Emmanuela Macrona spotkał się w środę w Teheranie z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Tematem rozmów były możliwości utrzymania w mocy umowy nuklearnej, której warunki Iran od kilku tygodni narusza.

Amerykański prezydent w środę na Twitterze oskarżył Teheran o wzbogacanie uranu "przez długi czas w ukryciu" i zapowiedział, że sankcje USA wobec Iranu będą "wkrótce znacząco rozszerzane".

W ocenie analityków nadal w mocy są czynniki ograniczające większy wzrost cen ropy.

"Rosnące poziomy produkcji ropy z łupków w USA, słaba dynamika wzrostu gospodarczego na świecie oraz niepewność dotycząca handlu ograniczają wzrosty na kontraktach terminowych na ropę naftową" - powiedział Benjamin Lu, analityk w Phillip Futures.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE