ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Eksperci rekomendują wyłączenie z eksploatacji rejonu wstrząsu w kop. Murcki-Staszic
11.07.2019r. 17:03

Rejon wstrząsu w kopalni Murcki-Staszic, gdzie 1 lipca zginęło trzech górników, powinien zostać wyłączony z eksploatacji - rekomendują eksperci, którzy na zlecenie Polskiej Grupy Górniczej przeanalizowali sprawę pod kątem potencjalnych zagrożeń.

O opinię w sprawie możliwości kontynuowania prac górniczych w rejonie wstrząsu PGG poprosiła naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

"Eksperci rekomendowali wyłączenie tego rejonu kopalni z eksploatacji" - poinformował PAP rzecznik Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Głogowski. Zaznaczył, że nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje dotyczące przyszłości tego rejonu; przy ich podejmowaniu kluczowe będą kwestie zapewnienia bezpieczeństwa.

Z analiz wynika, iż warunki geologiczne, a także rozmaite zaszłości eksploatacyjne na tym obszarze, powodują ryzyko powtarzania się silnych wstrząsów - ich siły oraz czasu wystąpienia nie da się przewidzieć, stąd potencjalne niebezpieczeństwo dla górników.

W poniedziałek, tydzień po wstrząsie, w wyrobisku 720 m pod ziemią udało się przeprowadzić wizję lokalną. Potwierdziła ona dużą siłę wstrząsu i jego dynamiczny charakter. Wstrząs poważnie zniszczył ok. 60 metrów wyrobiska. Doszło m.in. do wypiętrzenia spągu i zawężenia gabarytów chodnika, miejscami do ok. 1,5 m wysokości i 2,7 m szerokości. W wyniku tąpnięcia doszło do przemieszczenia maszyn, m.in. podajnika taśmowego i przenośnika zgrzebłowego, a także do deformacji obudowy chodnika i innych elementów infrastruktury. Fragmenty wyrobiska całkowicie utraciły swoją funkcjonalność.

Wznowienie prac w tym rejonie, gdyby kopalnia zdecydowała się zwrócić do nadzoru górniczego z takim wnioskiem, byłoby możliwe dopiero po pozytywnej opinii komisji ds. zagrożeń w zakładach górniczych, działającej przy Wyższym Urzędzie Górniczym. Obecnie ruch górniczy w rejonie wypadku jest wstrzymany; mogą tam być prowadzone jedynie działania związane z usuwaniem skutków tąpnięcia, zapewnieniem bezpieczeństwa oraz zabezpieczeniem i kontrolą wyrobiska.
Nadzór górniczy nakazał także przeanalizowanie dotychczas stosowanych w tym rejonie rozwiązań organizacyjno-technicznych pod kątem ich prawidłowości. Ostatecznie o możliwości ewentualnego wznowienia prac eksploatacyjnych w tym rejonie zdecyduje Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach, po pozytywnej opinii komisji ds. zagrożeń WUG.

Wstrząs, który wystąpił w katowickiej kopalni ponad tydzień temu, miał energię 2,71 stopnia w popularnej skali Richtera. Nie miał związku z prowadzoną w kopalni eksploatacją. W chwili wypadku dziewięciu górników wykonywało prace profilaktyczne związane z przygotowaniem rejonu do zaplanowanego przywrócenia do sieci wentylacyjnej odizolowanej wcześniej części wyrobiska.

W wyniku wypadku trzech górników zginęło, a sześciu zostało rannych - doznali głównie złamań i potłuczeń. Ich stan jest dobry, po powrocie do zdrowia czeka ich rehabilitacja. Sekcja zwłok śmiertelnych ofiar wypadków wykazała, że górnicy zmarli w wyniku urazu wielu narządów ciała, stwierdzono m.in. złamanie kręgosłupa oraz inne poważne obrażenia.

Wyniki sekcji zwłok potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia przedstawicieli kopalni i nadzoru górniczego, którzy na podstawie oględzin miejsca katastrofy oceniali, że trzej pracownicy mogli zginąć uderzeni np. elementami maszyn, zmieniających swoje położenie na skutek wstrząsu. Możliwe także, że wypiętrzający się dynamicznie spąg (spód wyrobiska) rzucił ich np. na metalowe części podziemnej infrastruktury. Jeden ze zmarłych górników był przyciśnięty przez fragment zniszczonej maszyny.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE