ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Europie ropa z USA coraz bardziej konkuruje z rosyjską
12.07.2019r. 09:11

Dostawy ropy naftowej na Ukrainę przez port w Odessie to jeden z głośnych przykładów importu amerykańskiego surowca do Europy. Sprowadzają go także i inne państwa, w tym Polska i Niemcy. Podobnie było wiosną tego roku w przypadku LNG z USA, kiedy niektóre kraje europejskie zdecydowały się na zwiększenie jego importu - czytamy w BiznesAlert.pl.

Ukraina po raz pierwszy sprowadziła amerykańską ropę 6 lipca, w ilości 80 tys.ton. Ukrtatnafta zakupiła ładunek surowca od BP. Trafił on na Ukrainę płynąc przez Cieśninę Bosfor, a dalej Morze Czarne aż do Odessy.

Zdaniem handlowców, z którymi rozmawiała agencja Reuters, amerykańskie ładunki ropy mogą być wiarygodną alternatywą dla rosyjskiego surowca, zwłaszcza w obliczu problemów z jakością paliwa dostarczanego przez ropociąg Przyjaźń. W rezultacie dostawy ropy z USA do Europy stale rosną i osiągnęły w tym roku nawet poziom ponad 2,5 mln ton miesięcznie.

Reuters podaje przykład Polski, która nie sprowadzała ropy naftowej z USA od czerwca 2018 roku. Po problemach z podwyższoną obecnością chlorków organicznych zdecydowała się jednak kupić trzy ładunki zza oceanu. Jedna dostawa dopłynęła do Polski w maju, a kolejne dwie zostały zaplanowane na lipiec.
Jedna dostawa surowca z USA dotarła w czerwcu do niemieckiego portu Wilhelmshaven, a kolejna pojawi się w lipcu. Według handlowców ładunki trafią do rafinerii Ruhr Oel w Gelsenkirchen. Klienci we włoskim Trieście także poszukują alternatywy dla ropy typu Urals. W czerwcu został pobity rekord i zakupili ponad 700 tys. ton paliwa z USA. Także odbiorcy w Hiszpanii zwiększają zakup ropy z USA po 300 tys. ton w czerwcu i w lipcu. Grecy rozładowali zaś w maju i w czerwcu 215 tys. ton amerykańskiego surowca. Dopłynął on także do chorwackiego portu w Omisalj w maju.

- Rosja jest głównym dostawcą ropy, ale lubimy mieć wybór. W ostatnich latach rosyjskie dostawy łączą się z pewnym rodzajem ryzyka: sankcjami czy zanieczyszczeniem. To wywołuje niepokój. Amerykańska ropa może nie w każdym przypadku jest rozwiązaniem optymalnym, ale jest zawsze dostępna po niskich cenach, co ma w dzisiejszych czasach duże znaczenie - powiedział Reuterowi jeden z handlowców z regionu Morza Śródziemnego.

Podobna sytuacja zdarzyła się w przypadku LNG z USA w pierwszych miesiącach tego roku. Z danych Departamentu Energii USA wynika, że od lutego 2016 roku do kwietnia 2019 roku najwięcej ładunków wśród krajów europejskich otrzymała Hiszpania (24), co dało jej ósme miejsce na kontynencie. Inne kraje europejskie wyprzedzające Polskę to Turcja, Wielka Brytania, Francja Portugalia, Włochy i Holandia. Udział Europy i Azji Środkowej w dostawach amerykańskiego paliwa wynosi 19,4 procent. W tym roku znacznie wzrósł także import amerykańskiego LNG do Europy. W kwietniu Stary Kontynent był pierwszym kierunkiem eksportowym tego surowca. Dwa pierwsze miejsca z pośród pięciu największych importerów w tym miesiącu zajęły Francja (484 mln m sześc.) i Holandia (368 mln m sześc.).
Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE