ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Koalicja Obywatelska chce postawić na energetykę rozproszoną i OZE
13.07.2019r. 11:04

Inwestycje w energetykę rozproszoną, uzyskanie do 15 GW mocy i 14 proc. udziału OZE w produkcji energii w Polsce, impuls dla rozwoju "zielonego przemysłu", pokrycie przez państwo kosztów instalacji na własne potrzeby - to część ze zmian w energetyce przedstawionych przez Koalicję Obywatelską (KO) podczas forum programowego w Warszawie. Zgodnie z zapowiedzią szefa KO Grzegorza Schetyny, do 2040 r. Polska wyeliminuje z energetyki węgiel.

Założenia zmian w energetyce przedstawił w prezentacji podczas sobotniego panelu w ramach Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej Andrzej Czerwiński, poseł PO, były minister skarbu państwa.

Jak wynika z prezentacji, KO chce też pełnego zastąpienie do 2030 r. domowych instalacji grzewczych na węgiel. Planuje też zwiększanie udziału OZE w miksie energetycznym i systematycznego przenoszenia energetyki konwencjonalnej do rezerw.

KO zamierza też do 2040 r. odejść od węgla w energetyce.

"Zobowiązujemy się, że do 2030 r. wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 r. w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 r. w energetyce" - zapowiedział podczas wystąpienia na forum programowym szef KO Grzegorz Schetyna.
KO zakłada spadek cen energii elektrycznej poprzez konsekwentne urynkowienie energetyki, jej przebudowę i demonopolizację. Jak zaznaczono w prezentacji, konkurencyjność rynkowa, a nie systemy wsparcia mają decydować o zwrocie z inwestycji. KO chce też redukować energochłonność polskiej gospodarki.

KO zamierza promować energetykę rozproszoną m. in. poprzez zwolnienia podatkowe. Decyzje o lokalizacji OZE miałyby zapadać na szczeblu lokalnym, nie centralnym. W zaprezentowanych materiałach napisano, że zamiast nowych elektrowni węglowych KO proponuje 7 GW nowych mocy w systemie i 50 TWh z instalacji kogeneracyjnych. KO stawia też na elastyczność systemu i budowanie lokalnych rynków dostaw.

Wśród nowych priorytetów strategicznych KO wymienia: dywersyfikację, digitalizację, decentralizację i dekarbonizację. U podstaw założeń ma leżeć wspomaganie aktywności Polaków w zabezpieczaniu ich potrzeb energetycznych.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk77 13.07.2019r. 19:41
Przecież to jest zupełnie nierealne - eliminacja węgla do 2040r. Paliwa stałe trzeba będzie zastąpić gazem, ale to... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 15-07-2019r. 11:23 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE