ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przywódca Turków cypryjskich proponuje Cyprowi współpracę w poszukiwaniu gazu
13.07.2019r. 14:02

Przywódca cypryjskich Turków Mustafa Akinci zaproponował uznawanemu na arenie międzynarodowej rządowi Cypru współpracę w poszukiwaniu złóż gazu ziemnego u wybrzeży wyspy - poinformowało w sobotę ministerstwo spraw zagranicznych Turcji.

Akinci "przedstawił stronie grecko-cypryjskiej za pośrednictwem ONZ nową, wszechstronną propozycję współpracy (...) w sprawie prowadzenia eksploracji i wydobycia zasobów węglowodorów wokół wyspy Cypr" - głosi oświadczenie tureckiego resortu dyplomacji.

Turcja jest jedynym państwem uznającym Republikę Turecką Cypru Północnego, której prezydentem jest Akinci.

W myśl tej propozycji oba państwa cypryjskie "są równorzędnymi partnerami na wyspie, mają równe prawa, więc powinny dzielić się wpływami i współpracować w zakresie zasobów węglowodorów, a jednocześnie odnosić z nich korzyści" - przekazało tureckie MSZ.

Jeśli propozycja zostanie przyjęta, "rozpocznie ona nowy okres współpracy między obiema stronami" - zaznaczono.

Chodzi o prowadzone przez Cypr Północne wiercenia dna morskiego w poszukiwaniu węglowodorów w rejonie, do którego roszczenia zgłasza także rząd w Nikozji. Uznawane na arenie międzynarodowej władze cypryjskie uważają te wiercenia za nielegalne, Ankara nie zgadza się z tymi zarzutami.
MSZ Turcji potwierdziło w środę, że turecki statek Fatih rozpoczął wiercenia na Morzu Śródziemnym na zachód od Cypru na początku maja. Poinformowano też, że statek Yavuz niedawno przybył na akweny na wschód od wyspy i również będzie przeprowadzał wiercenia.

W czwartek agencja Reutera poinformowała, że dotarła do projektu unijnego dokumentu, z którego wynika, że Unia Europejska przygotowuje sankcje wobec Turcji za nielegalne wiercenia u wybrzeży Cypru, a także ostrzega Ankarę, że w razie kontynuowania wierceń jest gotowa sięgnąć po bardziej restrykcyjne środki.

Do zaprzestania wierceń wezwał Turcję także Departament Stanu USA, zarzucając Ankarze wzmaganie napięć w regionie.

Cypr jest podzielony od 1974 roku, gdy w odpowiedzi na inspirowany przez Grecję pucz, mający doprowadzić do przyłączenia wyspy do Grecji, wojska tureckie dokonały inwazji. Na zajętej przez nie północno-wschodniej części wyspy proklamowano później Republikę Turecką Cypru Północnego. Podejmowane od wielu lat wysiłki na rzecz zakończenia konfliktu nie przyniosły rezultatów.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE