ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Największe na świecie wiatraki będą produkowane w Chinach
15.07.2019r. 11:44

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, General Electric zapowiedział uruchomienie w Chinach produkcji elektrowni wiatrowych o nienotowanej dotąd mocy. To sygnał, że przemysł wiatrowy zwraca coraz większą uwagę na niemający dotąd większego znaczenia rynek morskiej energetyki wiatrowej w Azji.

Amerykański producent podał, że wybuduje fabrykę morskich elektrowni wiatrowych w chińskim mieście Jieyang w prowincji Guangzhou, z której będzie obsługiwać azjatyckie inwestycje w morskiej energetyce wiatrowej.

W fabryce w Jieyang mają powstawać elektrownie wiatrowe o rekordowej mocy 12 MW, a uruchomienie produkcji największych na świecie wiatraków, model Heliade-X, w Chinach ma ruszyć w drugiej połowie 2021 r.

Model GE Heliade-X o mocy 12 MW ma produkować średnio o 45 proc. więcej energii niż dostępne wcześniej, największe turbiny wiatrowe, dostarczając w skali roku około 67 GWh energii elektrycznej i pracując przy średnim współczynniku wykorzystania mocy aż 67 proc. - takie wartości GE przyjmuje dla "typowej" lokalizacji na morskie wiatraki w niemieckiej części Morza Północnego.

Póki co GE pracuje nad prototypem wielkiej elektrowni wiatrowej w swojej francuskiej fabryce w Saint-Nazaire we Francji. Łopaty o rekordowej długości 107 metrów powstają natomiast w innej francuskiej fabryce w Cherbourg. Więcej na ten temat: Najdłuższa łopata wiatrowa na rynku. Jej budowę nadzorował Polak.

Chińczycy wcześniej skupiali się na inwestycjach w energetykę wiatrową na lądzie. Teraz jednak zaczynają coraz mocniej wychodzić z wiatrakami na morze. Boom w chińskim offshore może nastąpić za kilka lat, a wówczas na rynku powinny już być dostępne znacznie większe turbiny, dzięki którym możliwe stanie się obniżenie kosztu produkcji energii wiatrowej na morzu.
Zresztą z fabryki w Chinach GE będzie mogło obsłużyć także inne azjatyckie rynki, które poważnie myślą o inwestycjach w morski wiatr. Wśród nich na razie liderem jest Tajwan, gdzie pierwsze inwestycje w offshore są już na zaawansowanym etapie i gdzie jak na razie beneficjentem tych inwestycji wśród producentów turbin jest głównie Siemens Gamesa Rebewable Energy.

W ubiegłym miesiącu SGRE informował o kontrakcie na dostawę mających pracować w środowisku 60 Hz turbin o jednostkowej mocy 8 MW dla projektu realizowanego na Tajwanie przez duński Orsted, który postawi morską farmę wiatrową o mocy aż 900 MW.

Miesiąc wcześniej Siemens zdobył natomiast zamówienie na turbiny o takiej samej mocy dla projektu morskiej farmy wiatrowej o potencjale 640 MW, którą u wybrzeży Tajwanu postawi niemiecki deweloper wpd.

SGRE również szykuje nową generację morskich turbin, których nominalna moc ma być jednak niższa od mocy Heliade-X i sięgnie 10 MW.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: kreatywny innowator 18.07.2019r. 13:24
I montowane na sztucznych wyspach
zasypią cały pacyfik
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE