ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MŚ zamierza przywrócić obowiązek uwzględniania szkoleń w planach ruchu zakładu górniczego
16.07.2019r. 12:02

Ministerstwo Środowisko zamierza przywrócić wymóg uwzględniania szkolenia załogi w planach ruchu podziemnych zakładów górniczych zarówno czynnych, jak i likwidowanych. Planowana zmiana ma m.in. ułatwić praktyczną naukę zawodu uczniom szkół górniczych.

We wtorek resort środowiska skierował do konsultacji projekt nowelizacji wydanego ponad półtora roku temu rozporządzenia w sprawie planów ruchu zakładów górniczych. Zmiany, polegające w większości na przywróceniu wcześniejszych zapisów, postulowali przedstawiciele spółek węglowych oraz nadzór górniczy.

Zatwierdzany przez urzędy górnicze plan ruchu zakładu górniczego to kluczowy dokument regulujący pracę kopalni - podstawa wszystkich robót, zarówno tych związanych z eksploatacją węgla, jak i prac przygotowawczych czy likwidacyjnych. Plan musi uwzględniać zasady sztuki górniczej, wymogi bezpieczeństwa prowadzonych prac, zwalczania podziemnych zagrożeń, kwestie środowiskowe i dotyczące ochrony powierzchni przed szkodami. Dotyczy to zarówno czynnych, jak i likwidowanych kopalń.

Zasady przygotowania takich planów zawiera rozporządzenie ministra środowiska, wydane na podstawie Prawa Geologicznego i Górniczego. Obecne rozporządzenie, opublikowane w grudniu 2017 r., zastąpiło poprzednie regulacje z 2012 roku. Środowisko górnicze postulowało jednak przywrócenie części dawnych przepisów, ponieważ okazało się, że usunięcie wymogu uwzględniania w planach szkolenia załogi powoduje perturbacje m.in. w nauce zawodu przyszłych górników.

"Z informacji uzyskanych od Ministra Energii i Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego wynika, że brak uwzględnienia w planie ruchu zakładu górniczego punktu dotyczącego szkolenia załogi powoduje trudności z organizowaniem przez przedsiębiorców przeszkolenia zawodowego dla pracowników młodocianych w podziemnym zakładzie górniczym i likwidowanym (...) zakładzie górniczym" - podał resort środowiska w uzasadnieniu do projektu nowelizacji rozporządzenia.
Proponowane zmiany polegają na przywróceniu wymogu dotyczącego szkolenia załogi w planie ruchu zakładu górniczego. "Wprowadzenie projektowanych zmian spowoduje usunięcie dotychczasowych trudności związanych z prowadzeniem przez przedsiębiorców praktycznych szkoleń zawodowych pracowników młodocianych" - oceniają autorzy projektu nowelizacji.

Chodzi np. o uczniów szkół górniczych, którzy skończyli 16 lat. Przepisy zezwalają na zatrudnianie ich do niektórych prac w górnictwie - także pod ziemią - jeżeli jest to niezbędne do ich przygotowania zawodowego, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań.

Zgodnie z przepisami, w czasie szkolenia zawodowego młodociani muszą być zatrudniani w polach szkoleniowych, czyli oddziałach kopalni specjalnie przeznaczonych do szkolenia, lub "na stanowiskach szkoleniowych w warsztatach energomechanicznych i w oddziałach ruchowych kopalni pod ziemią, zatwierdzonych dla celów szkoleniowych w planie ruchu zakładu górniczego przez właściwy okręgowy urząd górniczy".

W praktyce brak wymogu uwzględniania szkoleń w planie ruchu kopalni uniemożliwiał dotąd zgodne z przepisami zorganizowanie uczniom szkół górniczych podziemnych praktyk - nowelizacja ma usunąć ten problem.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE