ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Foratom określa korzyści płynące z długotrwałej pracy elektrowni jądrowych
16.07.2019r. 16:03

Foratom, europejskie stowarzyszenie przemysłu jądrowego, podkreśla znaczenie przedłużania eksploatacji (LTO) istniejącej floty reaktorów jądrowych w dokumencie opublikowanym 10 lipca. Stwierdza w nim, że zapewnienie LTO europejskich elektrowni jądrowych pomoże Europie niewielkim i akceptowalnym kosztem osiągnąć cele klimatyczne.

Długoterminowa praca elektrowni, poza okres projektowy, jest ekonomicznie korzystna w porównaniu z innymi źródłami energii, ponieważ wymaga znacznie niższych nakładów kapitałowych, co prowadzi do niskiego ryzyka inwestycyjnego dla inwestorów i rynków kapitałowych oraz niższych kosztów konsumpcyjnych, stwierdza Foratom w dokumencie zatytułowanym The importance of long-term operation of the existing EU nuclear fleet. Zmniejsza to również zależność importu energii UE przede wszystkim od paliw kopalnych i zapewnia niezawodność sieci energetycznych. Ponadto pomaga branży jądrowej utrzymywać i zwiększać kompetencje operatorów i dostawców, co pozwoli jej przygotować się do odnowienia w przyszłości istniejącej floty reaktorów.

"Nie można osiągnąć celów redukcji emisji w okresie przejściowym do 2050 r. bez LTO istniejących elektrowni jądrowych", powiedział Yves Desbazeille, dyrektor generalny Foratom, w oświadczeniu ogłaszającym publikację stanowiska stowarzyszenia. "W rzeczywistości, gdyby UE zainwestowała w utrzymanie w pełni funkcjonującej floty jądrowej w tym okresie, 58 proc. jej energii elektrycznej pochodziłoby ze źródeł niskoemisyjnych do 2030 r., co uczyniłoby z niej światowego lidera w dziedzinie polityki zwalczania zmian klimatu. Jeśli nie zainwestuje, udział spadnie do 38%, zwiększając łączne emisje o około 1500 mln ton CO2 do 2030 r.".

Spełnienie ambicji UE w zakresie gospodarki niskoemisyjnej będzie wymagało wykorzystania wszystkich dostępnych źródeł o zerowej lub bardzo niskiej emisji, a LTO istniejącej floty jądrowej będzie miało znaczący wpływ na tą transformację, twierdzi Foratom.
"Coraz więcej ekspertów uznaje, że energia jądrowa będzie musiała odgrywać ważną rolę, jeśli świat ma osiągnąć swoje cele redukcji emisji CO2 do połowy wieku. Oznacza to inwestowanie w Europie zarówno w LTO, jak i budowę około 100 GWe nowych mocy jądrowych. Oba cele są osiągalne, jeśli instytucje UE, państwa członkowskie i europejski przemysł jądrowy będą współpracować ze sobą na warunkach partnerskich" - dodaje.

Foratom w swoim stanowisku przedstawił cztery zalecenia polityczne:
• zapewnienie spójnych, konsekwentnych i stabilnych ram polityki UE;
• uzgodnienie ambitnego celu zerowej emisji CO2 netto dla UE w 2050 r., zgodnie z długoterminową wizją Komisji Europejskiej gospodarki neutralnej dla klimatu;
• opracowanie i wdrożenie silnej strategii przemysłowej, gwarantującej utrzymanie przez Europę wiodącą pozycji technologicznej, oraz
• wspieranie rozwoju kompetencji ludzkich.
Obecnie w UE ponad jedna czwarta energii elektrycznej pochodzi z energii jądrowej (głównie w obciążeniu podstawowym), a energetyka jądrowa zapewnia ponad połowę energii niskoemisyjnej.
World Nuclear News , CIRE.PL
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE