ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ukraina ostrzega przed kryzysem gazowym
17.07.2019r. 06:58

Ukraiński minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin ostrzegł, że Rosja może doprowadzić do nowego kryzysu gazowego na Ukrainie, jeżeli rozmowy o nowej umowie przesyłowej nie przyniosą efektu, a obecny kontrakt wygaśnie z końcem tego roku - czytamy w BiznesAlert.pl.

Komisja Europejska, Ukraina i Rosja mają spotkać się w formacie trójstronnym we wrześniu, aby rozmawiać o warunkach dostaw gazu przez Ukrainę po 2019 roku. Rosjanie chcieli zastąpić dostawy tym szlakiem z wykorzystaniem gazociągu Nord Stream 2, ale wiadomo już, że nie pozwoli im na to wcześniej niż w 2020 roku, kiedy zakończy się budowa i będzie gotowa jego odnoga niemiecka EUGAL.

Z tego względu Rosjanie próbują przekonać Ukraińców, na czele z prorosyjską opozycją, do układu bez udziału Komisji Europejskiej i zapisów gwarantujących przestrzeganie prawa antymonopolowego Unii Europejskiej polegającego na przedłużeniu istniejącej umowy lub podpisaniu porozumienia tymczasowego. Komisja oczekuje podpisania dziesięcioletniego kontraktu zgodnego z przepisami unijnymi.
Narzuciłyby one konieczność przeniesienia punktów odbioru gazu z Rosji z zachodniej na wschodnią granicę Ukrainy, a tym samym przeniosły odpowiedzialność za przesył przez terytorium tego kraju na Kijów. Pozbawiłyby też Rosjan wpływu na tę infrastrukturę, który posiadają obecnie dzięki umowom z operatorami gazociągów Unii Europejskiej o warunkach dostaw przez punkty wyjścia z systemu ukraińskiego.

Komisja Europejska ma spotkać się z zainteresowanymi stronami w ramach procesu trójstronnego dopiero we wrześniu. Rozmowy pierwotnie zaplanowane na maj zostały przełożone przez wybory prezydenckie na Ukrainie a potem parlamentarne w Unii Europejskiej. Opóźnienie negocjacji działa na korzyść Rosjan, którzy liczą na ustępstwa strony ukraińskiej obawiającej się o załamanie gospodarcze w razie przerwy dostaw przez Ukrainę. Kraj przygotowuje się także do jesiennych wyborów parlamentarnych, na które może mieć wpływ dalszy los rozmów gazowych.
Unian , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE