ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Kiedy zwróci się farma fotowoltaiczna w systemie aukcyjnym?
17.07.2019r. 08:51

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w tym roku ma się odbyć aukcja, która według zapowiedzi Ministerstwa Energii ma skutkować objęciem wsparciem projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy około 0,7 GW. Jak wyznaczyć optymalną cenę, której zaoferowanie zapewni inwestorowi gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym?

Zgodnie z zasadami systemu aukcyjnego, poszczególne aukcje dla OZE wygrają inwestorzy, którzy zaoferowali w ramach wyznaczonych wolumenów energię po najniższych cenach.

Wygrają oferty, które łącznie nie przekroczyły 100 proc. wartości lub ilości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii określonej w ogłoszeniu o aukcji i 80 proc. ilości energii elektrycznej objętej wszystkimi złożonymi ofertami.

Czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyznaczaniu ceny ofertowej, wskazuje Instytut Energetyki Odnawialnej, autor raportu "Rynek fotowoltaiki w Polsce 2019".

W celu wizualizacji wpływu czynników w postaci CAPEX-u i zaoferowanej ceny na okres zwrotu z inwestycji (DPBP, zdyskontowany okres zwrot) autorzy raportu przeprowadzili analizę dla farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW, finansowanej w 80 proc. z kredytu komercyjnego i 20 proc. ze środków własnych, dla różnych kosztów inwestycyjnych (CAPEX) odpowiednio w wysokości: 2,5 mln zł/MW, 2,8 mln zł/MW i 3,0 mln zł/MW, a także różnej wysokości ceny sprzedaży energii z wygranej aukcji. Wyniki analizy przedstawiono na powyższej grafice.

Na podstawie wykonanej analizy IEO wnioskuje, że zdyskontowany okres zwrotu może wynosić ok. 10 lat przy obecnie najniższych nakładach inwestycyjnych (2,5 mln zł/MW) oraz przy cenie najwyższej, możliwej bliskiej ceny referencyjnej (385 zł/MWh).

Uzyskanie takich parametrów może pozwolić na spłatę kredytu kilka lat przed zakończeniem mającego przysługiwać beneficjentom aukcji 15-letniego kontraktu różnicowego na sprzedaż energii i na ok. 10 lat przed upływem żywotności urządzeń.Na powyższym wykresie zaznaczono średnią cenę z trzeciej aukcji "fotowoltaicznej" dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW, przeprowadzonej w listopadzie 2018 r., która wyniosła 352 zł/MWh. Dodatkowo zaznaczono cenę referencyjną sprzedaży energii z 2019 r., która wynosi 385 zł/MWh.

Inwestycje mogą być szczególnie korzystne dla tych inwestorów, którym uda się zrealizować inwestycje po niższym koszcie inwestycyjnym, co jest bardziej prawdopodobnie w przypadku inwestorów z pakietami większej liczby projektów oraz oczywiście dla tych, którym uda się wygrać z jak najwyższą ceną - komentuje IEO.

W symulacji wykonanej przez IEO wykorzystano autorską "Prognozę cen energii elektrycznej do 2040 roku" do analizy tzw. ujemnego salda.

Instytut zaznacza, że prognozy cen energii i planowane zmiany w ustawie o OZE, jeśli chodzi o bilansowanie ujemnego i dodatniego salda, mogą pozwolić inwestorom na poprawę uzyskanych w symulacji wyników ekonomicznych, także przy niższej cenie poaukcyjnej.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Sum 18.07.2019r. 07:57
Urządzenia się nie psują, działają zawsze doskonale i są zapewne bezobsługowe.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE