ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sasin: Polska zabiega o stanowisko ważnego komisarza w nowej KE, może to być komisarz ds. energii
17.07.2019r. 08:56

Polska zabiega o stanowisko ważnego komisarza w nowej KE, może to być komisarz ds. energii - powiedział w środę w TVN24 wicepremier Jacek Sasin. Powiedział też, że rozmowy remiera Mateusza Morawieckiego w Brukseli dotyczyły również obsady stanowisk w UE.

Sasin potwierdził, że Polska stara się o stanowisko komisarza w nowej Komisji Europejskiej ważnego z naszego punktu widzenia". "Energia na pewno jest dla nas takim ważnym obszarem. Chcemy przekonać naszych partnerów, że polityka klimatyczna, ważna, potrzebna (...) ale musi uwzględniać specyfikę poszczególnych krajów, takich chociażby jak Polska" - powiedział. "Mając swoje źródła energii w postaci węgla nie możemy tutaj tego nie zauważać" - dodał.

Nie chciał zdradzić szczegółów prowadzonych w Brukseli rozmów. Powiedział, że premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z kanclerz Niemiec Angela Merkel, nową przewodnicząca KE panią Ursula von der Leyen i z prezydentem Francji Emanuelem Macronem. "Te rozmowy były intensywne. Dotyczyły również obsady stanowisk w Unii Europejskiej" - podał Sasin.

Pytany, co było ceną za poparcie przez PiS kandydatury nowej szefowej KE odparł, że nie ma sensu mówić o transakcyjnym postrzeganiu tego, co się wydarzyło. "My jako PiS, ale również szerzej - jako Frakcja Konserwatystów i Reformatorów - nie byliśmy zainteresowani przedłużaniem kryzysu w UE. To trzeba było przeciąć" - powiedział.

Dodał, że w sprawie ponownego głosowania na Beatę Szydło w komisji ds. zatrudnienia były ustalenia pomiędzy frakcjami, które w dotychczasowej historii były dotrzymywane. "Po raz pierwszy rzecz bez precedensu się wydarzyła, że złamane zostały uzgodnienia - nie został dokonany wybór" - mówił.

Zaznaczył, że ponowne głosowanie na przewodniczącą tej komisji, na które zdecydowała się Szydło, miało przywrócić te zasady. "Niestety okazało się, że tak nie było" - dodał.
Odnosząc się do słów nowej szefowej KE o tym, że kwestia praworządności będzie jej priorytetem, przypomniał, że mówiła ona o wszystkich krajach Unii, a nie w kontekście Polski. "Powiedziała również coś takiego, że żaden z krajów UE nie jest pod tym względem doskonały -pod względem praworządności. My rzeczywiście jesteśmy gotowi podpisać się pod takim stwierdzeniem" - zaznaczył.

Pytany o nieoficjalne informacje TVN24 z Brukseli, że dotychczasowa komisja rozpocznie w środę kolejny etap procedury ochrony praworządności w Polsce powiedział, że gdyby tak się wydarzyło, byłoby to dość dziwne. Szczególnie to, że by nie poczekano z tym na nową Komisję Europejską.

W jego ocenie to byłaby "taka desperacka próba podgrzewania rzeczywiście tego sporu pomiędzy Polską, a Unią Europejską, sporu, który nikomu nie służy, przede wszystkim nie służy Unii Europejskiej".

Wicepremier Sasin zaznaczył, że jego zdaniem w nowej komisji ta temperatura będzie niższa. "Jestem przekonany, również na podstawie tych rozmów, które odbyły się pomiędzy panem premierem, a panią von der Layen, że temperatura tego sporu będzie słabnąć" - stwierdził. Misja nowej szefowej KE "daje podstawy do ostrożnego optymizmu", że relacje z Polska poprawią się - stwierdził Sasin w porannym wywiadzie dla TVN24.

Według niego procedura w sprawie naruszania praworządności wobec Polski "powinna być zakończona, bo nie ma żadnych podstaw". Liczy, że "zdrowy rozsądek zatriumfuje tu nad ideologią".

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Cgg 17.07.2019r. 10:50
Panie Sasin kto w postępowym Świecie zgodzi sie na komisarza Ds energii z układu Kraju PIS - konserwatyzmu i... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 17-07-2019r. 17:27 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 17.07.2019r. 19:09
Wystawić Beatę Szydło bo do 3 razy sztuka.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE