ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sejm rozpoczął debatę ws. wyrażenia wotum nieufności wobec szefa MŚ Henryka Kowalczyka
17.07.2019r. 21:40

W środę wieczorem posłowie rozpoczęli debatę nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Według opozycji Kowalczyk jest odpowiedzialny za możliwość utraty środków z UE na program Czyste Powietrze.

We wtorek sejmowa komisja środowiska negatywnie zaopiniowała wniosek PO-KO o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska. Według tego klubu Kowalczyk odpowiedzialny za możliwość utraty środków europejskich w wysokości ok. 35 mld zł na realizację programu Czyste Powietrze. Innego zdania był sam zainteresowany.

Przedstawiciele PO-KO podczas komisji zarzucali ponadto Kowalczykowi, że ministerstwo "dezinformuje" na temat wyników realizacji programu Czyste Powietrze, które są mizerne. Wskazywali, że po 10 miesiącach funkcjonowania programu udzielono "zaledwie" 20 tys. dotacji, a "w kolejce ustawionych jest jeszcze prawie 60 tys. wnioskodawców".

"Bezczynność ministra Kowalczyka i rządu doprowadziła do sytuacji, w której z czterech milionów +kopcących+ pieców na węgiel, udało się zlikwidować niewielki procent z nich" - podkreślono we wniosku o wyrażenie wotum nieufności.
Sam Kowalczyk ripostował, że przedstawiane przez opozycję we wniosku informacje są nieścisłe i opierają się "na kłamliwych doniesieniach jednej z gazet".

Odnosząc się do rzekomo utraconych pieniędzy z UE na program Czyste Powietrze, Kowalczyk powiedział, iż na razie ich nie otrzymaliśmy, a program jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Przyznał, że rząd chce pozyskać środki z UE na program, ale ma się to stać od przyszłej perspektywy finansowej. W tej sprawie trwają konsultacje z Komisją Europejską. Według Kowalczyka ok. 30 mld zł na Czyste Powietrze mogłoby pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Ocenił, że realnie pieniądze te powinno się udać uruchomić od 2022 roku.

Minister poinformował ponadto, że od 19 września 2018 r., czyli od startu programu Czyste Powietrze, złożono ponad 66 tys. wniosków na ponad 1,5 mld zł. Do 12 lipca pozytywne decyzje wydano wobec 29 tys. wniosków na kwotę 600 mln zł. Zapewnił, że trwają wypłaty z programu (obecnie ok. 50 mln zł). Przypomniał jednak, że pieniądze są przekazywane po zakończonej inwestycji, na którą beneficjenci mają dwa lata. Zaznaczył ponadto, że "oczywistym jest", iż program będzie nabierał tempa i do coraz liczniejszej grupy będą trafiały pieniądze.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE