ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EBI sfinansuje największą elektrownię fotowoltaiczną w Europie
18.07.2019r. 10:18

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Europejski Bank Inwestycyjny poinformował o przyznaniu kredytu na projekt największej europejskiej elektrowni fotowoltaicznej, którą w Hiszpanii postawi koncern energetyczny Iberdrola. Kilka tygodni temu hiszpańska grupa zapowiedziała budowę jeszcze większej elektrowni PV.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) we współpracy z hiszpańską rządową agencją Instituto de Crédito Oficial (ICO) sfinansują budowę największej elektrowni fotowoltaicznej w Europie, którą koncern energetyczny Iberdrola buduje w hiszpańskim regionie Estremadura.

Moc farmy fotowoltaicznej Núñez de Balboa, która zajmie powierzchnię tysiąca hektarów, będzie liczyć aż 500 MW.

Jak podaje Iberdrola, ilość produkowanej energii będzie odpowiadać konsumpcji generowanej przez 250 tys. osób, a wytworzeniu podobnego wolumenu energii z konwencjonalnej elektrowni towarzyszyłaby emisja CO2 sięgająca w skali roku 215 tys. ton.

Wielka farma fotowoltaiczna jest już w trakcie budowy, a na etapie konstrukcji zatrudnienie znajdzie ponad tysiąc pracowników. Uruchomienie produkcji energii zaplanowano na przyszły rok.

Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na 290 mln euro, co daje w przeliczeniu na 1 MW planowanej mocy kwotę 0,58 mln euro/MW.

Europejski Bank Inwestycyjny przyzna kredyt w wysokości 145 mln euro, a Instituto de Crédito Oficial pożyczy 140 mln euro.

Na początku ubiegłego miesiąca Iberdrola ogłosiła plan budowy jeszcze większej elektrowni fotowoltaicznej, której moc ma wynieść 590 MW i która powstanie również w Estremadurze.

Uruchomienie produkcji energii z wielkiej farmy fotowoltaicznej o nazwie Francisco Pizarro, zajmującej powierzchnię 1,3 tys. hektarów, ma nastąpić w roku 2022, a cała inwestycja ma pochłonąć ponad 300 mln euro.
Obecnie Iberdrola jest w trakcie przygotowań do budowy w Hiszpanii odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy ponad 2 GW. Na ten potencjał składają się m.in. inne ogromne projekty fotowoltaiczne w Estremadurze: o mocy 328 MW (projekt Ceclavín), 150 MW (Arenales) oraz 100 MW (Campo Arañuelo I i II).

Inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne o mocy po kilkadziesiąt MW są realizowane również w innych regionach Hiszpanii.

Iberdrola to największy producent energii odnawialnej w Hiszpanii, posiadający zainstalowaną moc elektrowni wiatrowych i wodnych na poziomie 15,8 GW. Na całym świecie hiszpański koncern posiada instalacje OZE o łącznej mocy około 30 GW.

Elektrownia fotowoltaiczna Núñez de Balboa będzie największym tego rodzaju obiektem w Europie, gdzie na razie największa jest jeszcze farma fotowoltaiczna o mocy 300 MW, która powstała w 2015 roku we Francji, koło miasta Bordeaux.

Inwestycja zrealizowana cztery lata temu przez francuskiego dewelopera Neoen kosztowała jeszcze 360 mln euro, czyli 1,2 mln euro/MW, a więc była dwukrotnie droższa od inwestycji prowadzonej teraz przez Iberdrolę.

O ile projekt zrelizowany koło Bordeaux korzysta z uzyskanych kilka lat temu rządowych gwarancji sprzedaży energii po cenie wynoszącej ponad 100 euro/MWh, o tyle elektrownia fotowoltaiczna Núñez de Balboa powinna produkować energię po cenie ponad dwukrotnie niższej.

W Hiszpanii powstają już pierwsze elektrownie fotowoltaiczne poza rządowymi gwarancjami sprzedaży energii i niekorzystające z subsydiów. Moc największej tego rodzaju farmy fotowoltaicznej liczy 175 MW, a w trakcie budowy na Płw. Iberyjskim są inne ogromne, niesubsydiowane elektrownie PV.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE