ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sejmowa komisja przyjęła w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o OZE
18.07.2019r. 15:20

Sejmowa komisja ds. energii i Skarbu Państwa przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Jak podano w uzasadnieniu projektu, celem nowej legislacji jest m.in. realizacja dodatkowych działań zmierzających do osiągnięcia celu 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto do 2020 r. Nowelizacja ma umożliwić przeprowadzenie aukcji na zakup energii elektrycznej z OZE w 2019 r., poprzez wskazanie w przepisach przejściowych jej maksymalnych ilości i wartości. Przewiduje się, że realizacja w bieżącym roku aukcji, zakładająca przyrost nowych mocy wytwórczych w wymiarze sumarycznym 3.414 MW różnych rodzajów OZE (z przeważającym udziałem lądowej energetyki wiatrowej - 2.500 MW oraz instalacji PV - 750 MW), pozwoli uzyskać roczną produkcję energii elektrycznej w wysokości 9,176 TWh. "Istniejące moce wytwórcze z OZE i prognozowana produkcja z instalacji, które wygrały przeprowadzone dotychczas aukcje oraz planowane wolumeny dla aukcji, jakie zostaną przeprowadzone w bieżącym roku, dadzą wynik o łącznej mocy instalacji na poziomie 13.657 MW z odnawialnych źródeł energii. Źródła te pozwolą na zabezpieczenie jeszcze w 2019 r. docelowej sumarycznej produkcji rocznej na poziomie 35,339 TWh" - napisano w uzasadnieniu projektu. Przy przewidywanej rocznej konsumpcji energii elektrycznej w 2020 r. na poziomie 183,730 TWh, miałoby to dać udział OZE na poziomie 19,23 proc., wobec wymaganego poziomu 19,1 proc.

Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski pytany, kiedy nowelizacja ustawy powinna być uchwalona, by przeprowadzić aukcje, odpowiedział: "Jak najszybciej, bo procesy przygotowania i ogłoszenia aukcji zajmują kilkanaście tygodni, plus ocena ofert, rozstrzygnięcie. Aby zdążyć w tym roku, ustawę trzeba uchwalić jak najszybciej".
Katarzyna Szwed-Lipińska, dyrektor URE, wskazała, że URE potrzebuje kilku miesięcy na przygotowanie i przeprowadzenie aukcji.

"Ustawa już powinna być uchwalona. (...) Już powinniśmy się przygotowywać do aukcji, jesteśmy w niedoczasie" - powiedziała dyrektor.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: olo 18.07.2019r. 23:05
Aukcja pewnie w listopadzie 2019. Po wygranej aukcji instalacje mają 2-3 lata na rozpoczęcie produkcji, więc jak... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 19-07-2019r. 12:23 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innowator 19.07.2019r. 12:03
przecież prościej jest redefiniować sposób liczenia - kolorowania procentów przecież żaden uny akt normatywny nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE